PRASY KRAWĘDZIOWE

Konfiguracja prasy krawędziowej

By 15 stycznia 2020 3 marca, 2021 No Comments

Jaką prasę krawędziową wybrać (wybór prasy krawędziowej). Jak skonfigurować prasę krawędziową.

Przed przystąpieniem do wybrania wyposażenia Prasy Krawędziowej należy określić, jaka długość chcemy giąć oraz jaki nacisk będzie nam potrzebny.

Jeżeli chodzi o długość roboczą maszyny to tutaj sprawa wydaje się raczej oczywista, trochę inaczej wygląda sprawa z doborem wymaganego nacisku naszej maszyny. W tej kwestii zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem odnośnie doboru nacisku prasy krawędziowej, który znajduje się pod tym adresem: https://chmpolska.pl/96-obliczenie-sily-nacisku-prasy-krawedziowej-kalkulacja-sily-nacisku-prasy-2/

Jak powinna być wyposażona nasza prasa krawędziowa, najlepiej, żeby to była prasa krawędziowa synchroniczna sterowana CNC przynajmniej z wizualizacją procesu gięcia oraz modułem do rysowania 2D, sterowanie CNC z modułem graficznym wykona za nas kalkulację procesu gięcia poda nam informacje o rozwinięciu oraz ostrzeże przed ewentualnymi kolizjami giętego elementu z maszyną.

Dlaczego maszyna synchroniczna czyli taka, która posiada dwa niezależnie sterowane siłowniki hydrauliczne z odczytem liniowym położenia, tylko taka maszyna pozwoli nam na swobodną korektę kąta gięcia z obydwu stron detalu.

Maszyna musi być także wyposażona w kompensację strzałki ugięcia, najlepiej sterowaną z poziomu sterownia, dzięki zastosowaniu mechanizmu korekcji strzałki wraz z niezależnym sterowaniem obydwoma siłownikami jesteśmy w stanie uzyskać dokładne gięcie na całej długości detalu.

Kolejną ważną kwestią jest ile osi sterowanych powinien mieć nasz zderzak, wg nas minimum dwie osie, odjazd przód tył oraz góra dół. Jeżeli chodzi o oś X kwestia dotyczy długości zagiętej półki oś R pomoże nam dokładnie wypoziomować pozycję palca zderzaka w zależności od wysokości matrycy, co znacząco skraca czas potrzebny na ustawienie maszyny.

Należy rozważyć także jaki system mocowania chcemy używać czy to Promecam Amada czyli rozwiązanie budżetowe czy np. system Wila rozwiązanie precyzyjne oraz wydajne ale drogie.

Przechodzimy do bezpieczeństwa tylko zabezpieczenie laserowe trójpunktowe gwarantuje nam bezpieczną oraz bezkolizyjną pracę na maszynie.

Reasumując z naszego doświadczenie wyposażenie minimalne to maszyna sterowana CNC ze sterownikiem 2D, który kontroluje pracą osi Y1,Y2 tak zwana prasa synchroniczna, X oraz R osie zderzaka, oś C czyli kompensacja strzałki ugięcia. Nad bezpieczną praca musi czuwać nowoczesny system PLC zintegrowany z trójpunktowym zabezpieczeniem laserowym.

W zależności od skomplikowania produkcji oraz obłożenia można zastanowić się nad opcjami dodatkowymi takimi jak:

-Hydrauliczne, pneumatyczne zaciski narzędzi.

-Przesuwne automatycznie palce zderzak oś Z1,Z2

-Automatyczne ukosowanie palców zderzaka oś X1,X2

– Zderzak wieżowy X1,Z1,R1 oraz X2,Z2,R2

-System pomiarów kąta

-Zderzaki niezależne typu wieżowego

– Podpory nadążne.

– Automatyczna regulacja pozycji laserów

-Sterowanie 3D np Delem DA 69T, Cybelec CYBTOUCH 19, ESA S660 3D

Po wybraniu maszyny musi zastanowić się nad wybraniem odpowiedniego wyposażenie czyli matryc i stempli ale to temat na następny artykuł, który znajduje się pod tym adresem: https://www.chmpolska.pl/blog/39-aktualnosci-firmowe/62-dobor-narzedzi-do-pras-krawedziowych

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami:

Kalkulacja dobór siły nacisku prasy krawędziowej w zależności od technologii gięcia.

Oprogramowanie CAD do wycinarek laserowych firmy Metalix.

Prasy krawędziowe CNC BAYKAL serii APHS oraz APHE

Problem z linią gięcia na prasie krawędziowej. Ustawianie linii gięcia na prasie

Jakie wyposażenie powinna mieć prasa krawędziowa?

 

Prasa krawędziowa CNC

Prasa krawędziowa CNC