PRASY KRAWĘDZIOWE

Problem z linią gięcia na prasie krawędziowej. Ustawianie linii gięcia na prasie

By 6 czerwca 2020 20 maja, 2022 No Comments

Problem z linią gięcia na prasie krawędziowej. Ustawianie linii gięcia na prasie

Problem z linią gięcia na prasie krawędziowej CNC (tzw. efekt banana)

Częstym problemem podczas gięcia blach jest pojawianie się efektu banana. Nawet jeżeli uda się nam uzyskać jednakowy kąt na całej długości, to pozostaje problem z wygiętym kątownikiem w łuk (efekt banana). Problem ten najczęściej tłumaczony jest występowaniem naprężeń blachy powstałymi przy obróbce walcowania oraz innymi czynnikami związanymi z blachą.

Natomiast problem może być wywołany niewspółosiowością narzędzi górnych oraz dolnych, kiedy stempel na całej swej szerokości nie jest ustawiony w linii prostej i jednocześnie nie jest ustawiony osiowo względem matrycy.

Efekt taki może wywołać częste gięcie grubych blach na wąskich odcinkach, kiedy to największe obciążenia pojawiają się tylko w środkowej części belki gnącej. Siła poprzez narzędzia oraz mocowania mocno obciąża belkę gnącą, która może ulec odkształceniu. W starszych modelach bądź tańszych maszynach wypracowaną belkę możne poddać tylko obróbce mechanicznej. Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają regulację linii górnych narzędzi. Wyróżniamy kilka mocowań stempli i na przykład mocowanie typu Wila posiadają już takową regulację (w zależności od modelu) natomiast przy mocowaniach Promecam potrzebne są adaptery do regulacji górnych narzędzi. W maszynach z mocowaniami bez opcji regulowania narzędzi bądź bez adapterów użytkownik po dłuższym okresie eksploatacji może być narażony na znaczne koszty remontu.

Dodatkowo do pełnej regulacji osiowości narzędzi potrzebna jest regulacja stołu maszyny bądź samej matrycy przy szerszych stołach. Regulacja matrycy jest istotna ze względu na osiowość narzędzi, ale też na ustawianie liniowości względem palców zderzaka.

Linię gięcia, czyli linię narzędzi należy sprawdzać oraz korygować nawet przy rutynowych przeglądach urządzenia, tak samo jak kalibrowane są place zderzaka na całej szerokości maszyny. Po ustawieniu linii matrycy i opuszczeniu stempla szczelina pomiędzy narzędziami z przodu oraz tyłu powinna być taka sama na całej szerokości. Regulację najlepiej zlecić wykwalifikowanemu serwisowi.

Kalkulacja dobór siły nacisku prasy krawędziowej w zależności od technologii gięcia.