DŁUTOWNICA DO METALU I MASZYNY DO KÓŁ ZĘBATYCH

Opis maszyny

Dłutownica do metalu, strugarka pionowa - jest to obrabiarka do obróbki skrawaniem, której głównym ruchem jest ruch prostoliniowy w płaszczyźnie pionowej (narzędzia skrawającego). Narzędzia stosowane do dłutowania są bezpośrednio mocowane w imaku nożowym lub specjalnych oprawkach wraz z niosącym je suwakiem. Wyposażone są w stoły obrotowe wraz z podzielnicą, umożliwia to ustawienie kątowe przedmiotu obrabianego.

Dłutownice wykorzystywane są głównie do wykonywania rowków wpustowych, rowków wielowypustowych, zazębień sprzęgłowych, otworów kształtowych itp.Obrabiarka jest uruchamiana i zatrzymywana za pomocą sprzęgła wielopłytowego. Mechanizmy posuwu pionowego, poziomego oraz obrotu stołu roboczego wyposażone są w urządzenia zabezpieczające. Maszyny posiadają posuwy przyspieszone stołu.

Dłutownica produkowana w fabryce należącej do bułgarskiego koncernu maszynowego. Maszyny przeznaczone są do dłutowania powierzchni płaskich i kształtowych, rowków i żłobków różnorodnych przedmiotów obrabianych oraz do obróbki różnego rodzaju tłoczników. Zapewnia szerokie zastosowanie w zakładkach remontowych oraz narzędziowych, przy produkcji jednostkowej i małoseryjnej. Dłutownice charakteryzują się prostą obsługą, dopracowana konstrukcją, solidnością wykonania, a co z tym związane niezawodnością.

Charakterystyka maszyny

Stojan to specjalnie zaprojektowana konstrukcja spawana, hartowana, piaskowana i malowana. Konstrukcja poddawana jest odprężaniu dzięki czemu uzyskujemy jej maksymalną sztywność i wytrzymałość. Główne elementy maszyny to podstawa z łożem krzyżowym po którym po prowadnicach ślizgowych porusza się stół obrotowy. Posuw wzdłużny jest sterowany ręcznie, posuw poprzeczny ręcznie i automatycznie przez przekładnie zębatą. Stół obrotowy pozycjonowany jest w 24 pozycjach co 15, w dolnej części stołu znajdują się stożkowe hartowane gniazda, pozycjonowanie odbywa się przy pomocy trzpienia, który trafiając do gniazda blokuje stół w wybranej pozycji - pozwala to szybko i precyzyjnie pozycjonować stół. Po najechaniu na pozycję stół ma blokowany posuw wzdłużny przy pomocy rączki oraz ruch obrotowy za pomocą dwóch trzpieni. Na suwaku umieszczony jest imak nożowy, który można przestawiać +/- 45. Suwak porusza się po precyzyjnych prowadnicach ślizgowych. Silnik główny umieszczony jest na specjalnej ramie, napęd przenoszony za pomocą pasów na wał, który napędza przekładnie. Smarowanie zapewnia maszynie automatyczny system smarowania, który można regulować zależnie od potrzeb, smarowanie włącza się wraz z maszyną - system smarowania wyposażony jest w czujnik kontrolny sygnalizujący niski poziom oleju i w razie potrzeby zatrzymuje maszynę. Elektryczny system (spełniający standard CE, EMC i CAS) zastosowano elektryczne komponenty takich firm jak: TELEMECANIGUE, MOELLER.

Zalety:
 • prowadnice szlifowane i hartowane (60Hrc)
 • skrętna głowica +/-45 stopni
 • bardzo dobre parametry techniczne
 • automatyczne smarowanie zapobiegające nadmiernemu zużyciu
 • solidna, masywna konstrukcja
 • wysoka dokładność obróbki -0.01mm
 • mechanizmy posuwu pionowego, poziomego
 • mechanizmy obrotu stołu roboczego
 • sprzęgło wielopłytowe
 • automatyczny posuw wzdłużny
 • możliwość dłutowania pod kątem
 • wyposażenie dodatkowe

ROBERT ZDUNIEWICZ

tel. +48 607 030 800
e-mail: biuro@chmpolska.pl

GALERIA

YOUTUBE

BLOG

Skrobanie powierzchni stykowych w obrabiarkach

Frezarki bramowe TOS KURIM

Dostosowywanie przedsiębiorstw do wymagań rewolucji przemysłowej 4.0.

Fabryka tokarek TOS TRENCIN