Technologie

Dobór Narzędzi do pras krawędziowych

By 1 czerwca 2019 20 marca, 2021 No Comments

Dobór narzędzi do pras krawędziowych CNC. (dobór prasy krawędziowej)

Wybór właściwego oprzyrządowania do pras krawędziowych jest niezwykle istotny. Narzędzia to właśnie ten element, dzięki któremu uzyskujemy żądany kształt obróbki. Pełnią one tak samo ważną rolę jak dobrze dobrana i wykonana prasa krawędziowa CNC.

Współczesne prasy krawędziowe, przy doborze odpowiednich narzędzi, pozwalają na osiągnięcie niespotykanego dotąd poziomu dokładności. Spójny materiał i właściwe oprzyrządowanie umożliwiają wygięcie elementu z bardzo wysoką precyzją. W tym artykule dowiesz się, jak dobierać narzędzie do pras krawędziowych, aby osiągnąć jak najlepszą precyzję gięcia.

Wysoka precyzja to podstawa

Oprzyrządowanie do pras krawędziowych powinno być produkowane z tolerancją w zakresie 0,01 mm. Jest to bardzo istotne dla osiągnięcia najwyższej możliwej dokładności giętego detalu.

Segmentowe sekcje – bezpieczeństwo i łatwość obsługi

Dzięki segmentacji stempli i matryc można dowolnie kształtować długość gięcia prasy, dzięki narzędziom dzielonym uzyskuje się wygodę użytkowania oraz zwiększa bezpieczeństwo operatora.

Systemy szybkiego montażu matryc i stempli – szybkość pracy

System mocowania narzędzi powinien umożliwiać ich szybki oraz bezkolizyjny montaż i demontaż pozwalając zarówno na dowolne kształtowani długości gięcia.

Systemy mechanicznego zacisku narzędzia

Pozwalają na szybki montaż w szczególności stempla bez konieczności dociskania go do górnej pozycji zacisku. Podciągnięcie stempla do góry odbywa się samoczynnie. Znacznie skrócą to czas przezbrojenia prasy krawędziowej.

Przedni załadunek – większa wydajność pracy

Przedni załadunek umożliwia łatwą i szybką instalację narzędzi, bez konieczności przesuwania ich z końca prasy krawędziowej. Rozwiązanie to uznawane jest za najbardziej wydajne.

Standardowe rozmiary – krótszy czas ustawiania maszyny

Narzędzia o tej samej wysokości znacząco zmniejszają potrzebę regulacji maszyny podczas zmiany oprzyrządowania. Przednie ramiona podtrzymujące, oraz pozycja zabezpieczenia laserowego pozostaje taka sama, a co za tym idzie – operator traci mniej czasu na dostosowanie maszyny do innych narzędzi.

Dobierz narzędzia do potrzeb swojej produkcji

Bardzo ważne przy doborze narzędzi do pras krawędziowych jest określenie potrzeb produkcji, a także budżetu, który chcemy na nie przeznaczyć. Oprzyrządowanie do maszyny to bardzo istotna kwestia, dlatego w niektórych przypadkach, aby podnieść wydajność produkcji, opłacalny jest zakup osobnych narzędzi do każdej z maszyn pracujących w zakładzie.

Reguła 8×2 – przydatna przy ograniczeniach budżetowych

Jeśli budżet przeznaczony na oprzyrządowanie maszyn nie jest zbyt wysoki i nie pozwala na zakup wielu różnych narzędzi, rozmiary potrzebnych matryc można określić, korzystając z reguły 8×2. Najpierw należy oszacować zakres grubości obrabianego metalu. Aby wyznaczyć rozmiar najmniejszej matrycy grubość najcieńszego detalu mnożymy przez 8, z kolei największą matrycę wyznaczamy, mnożąc przez 8 najgrubszy detal. Rozmiary pozostałych matryc określamy, podwajając rozmiar najmniejszej z nich. W ten sposób można dokładnie określić, jakie matryce będą potrzebne do produkcji.

Przykład:

Najcięższa blacha to 1 mm:, czyli otwarcie minimalne matrycy V=8 mm

Najgrubsza blacha to 8 mm:, czyli otwarcie maksymalne matrycy V=64 mm

Czyli minimalny zestaw matryc, który będzie nam potrzebny to V= 8/16/32/64

W celu dokładnego dobrania oprzyrządowania można posłużyć się tabela doboru siły gięcia na prasie krawędziowej -kalkulacja siły gięcia

Właściwe oprzyrządowanie w przypadku pras krawędziowych jest bardzo ważne dla wydajności i wysokiej, jakości produkcji. Brak dostępu do odpowiednich narzędzi istotnie ogranicza przepustowość i obniża jakość pracy. Eksperci, jak Paul LeTang, zwracają uwagę na to, że najbardziej odpowiednie oprzyrządowanie powinno łączyć wysoką, jakość narzędzi z ich łatwą dostępnością na rynku.

Życzymy udanych wyborów! A w razie potrzeby – służymy profesjonalnym wsparciem.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami:

Kalkulacja dobór siły nacisku prasy krawędziowej w zależności od technologii gięcia.

Oprogramowanie CAD do wycinarek laserowych firmy Metalix.

Prasy krawędziowe CNC BAYKAL serii APHS oraz APHE

Problem z linią gięcia na prasie krawędziowej. Ustawianie linii gięcia na prasie

Jakie wyposażenie powinna mieć prasa krawędziowa?