SŁOWNIK

Prasy krawędziowe

By 22 maja 2018 2 marca, 2021 No Comments

Prasy krawędziowe (krawędziarki)

Obecnie najczęściej wybieranymi prasami krawędziowymi są prasy CNC z napędem hydraulicznym, z uwagi na stale rosnące koszty energii elektrycznej coraz częściej klienci decydują się na prasy krawędziowe o napędzie serwo elektrycznym w ostatnich latach ciekawą alternatywa są także prasy krawędziowe o napędzie hybrydowymgdzie do napędu belki używa się pomp napędzanych serwonapędami AC. Prasy krawędziowe przeznaczone są do gięcie wszelkiego rodzaju profili z blach w jednym lub kilku zabiegach.

Proces gięcia na prasach krawędziowych odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu dwóch metod gięcia:

  • gięcia swobodnego (powietrznego),
  • gięcie realizowane przez trzy punkty,
  • gięcia z dotłaczaniem (gięcie na dobicie).

Napęd belki gnącej w przypadku pras krawędziowych hydraulicznych realizowany jest przy pomocy cylindrów hydraulicznych umieszczonych w górnej części korpusu. Jeżeli chodzi o prasy krawędziowe serwoelektryczne stosuje się głównie napęd za pomocą pasków lub śrub kulowych.

Wysięgowy korpus prasy wykonany jest z płyt stalowych jako spawany. Suwak i stół prasy wykonane są z jednolitych płyt stalowych, do których mocowane są narzędzia (stemple i matryce). W tylnej części maszyny znajdują się przesuwne zderzaki do ustalania położenia giętych elementów. Natomiast z przodu maszyny znajdują się wysięgowe wsporniki do przytrzymania giętych elementów.

Tego typu prasy wyposaża się w szereg urządzeń dodatkowych zwiększających dokładność kształtowanych wyrobów oraz podnoszących bezpieczeństwo pracy.

Ważnym oraz koniecznym warunkiem jest bezpieczeństwo użytkowania prasy krawędziowej czyli spełnienie wymogów CE należą do nich między innymi:

  • prędkość gięcia ograniczona do 10 mm/s,
  • zabezpieczenie laserowe trójpunktowe przestrzeni roboczej,
  • kurty bezpieczeństwa boczne oraz tylne.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami:

Kalkulacja dobór siły nacisku prasy krawędziowej w zależności od technologii gięcia.

Oprogramowanie CAD do wycinarek laserowych firmy Metalix.

Prasy krawędziowe CNC BAYKAL serii APHS oraz APHE

Problem z linią gięcia na prasie krawędziowej. Ustawianie linii gięcia na prasie

Jakie wyposażenie powinna mieć prasa krawędziowa?