SŁOWNIK

Słownik:Szlifierki na potrzeby przemysłu maszynowego

By 1 marca 2018 17 marca, 2021 No Comments

Szlifowanie detali jest szeroko wykorzystywane w przemyśle maszynowym. Szlifierki obecnej generacji zapewniają produkcję części z minimalnymi tolerancjami wymiarów, niskimi parametrami chropowatości powierzchni i wysoką produktywnością. Maszyny te, razem z pozostałymi obrabiarkami są wbudowane w automatyczne linie produkcyjne. Szlifierki produkuje się ze sterowaniem CNC.  to maszyna do szlifowania powierzchni elementów metalowych  Szlifierki kłowe są przeznaczone do zewnętrznego i wewnętrznego szlifowania powierzchni walcowych i stożkowych elementów takich jak wały, tuleje, osie, kołnierze, itd.

Szlifierki na potrzeby przemysłu maszynowego

Szlifierki to maszyny stosowane w przemyśle maszynowym. Obecnie produkowane urządzenia są sterowane numerycznie (CNC – podobnie jak tokarki), wbudowane w automatyczne linie produkcyjne. Operacje szlifowania powierzchni odznaczają się wysoką produktywnością, minimalnymi tolerancjami wymiarów oraz niskimi parametrami chropowatości powierzchni.

Ze względu na zastosowanie produkuje się szlifierki do płaszczyzn, szlifierki kłowe i szlifierki do otworów.

Szlifierki do płaszczyzn używane są do perfekcyjnego szlifowania powierzchni płaskich, elementów metalowych, ale także do szlifowania detali z osadzeniem wzdłużnym oraz z powierzchniami płaskimi pod różnym kątem, a także innych profili. Przeznaczone są do produkcji jednostkowej i małoseryjnej.

Szlifierki kłowe uniwersalne, nazwę zawdzięczają temu, że detale do obróbki osadza się między kłami, choć można je także zamocować w przelocie w uchwycie, w tulejach albo na magnetycznej płycie mocującej wrzeciennika zabierakowego. Urządzenia te stosuje się do szlifowania zewnętrznych, walcowych, stożkowych i obrotowych płaszczyzn detali  (wały, osie, kołnierze, tuleje itp.) poprzez szlifowanie wzdłużne lub zacinanie. Można je również wykorzystać do szlifowania płaszczyzn czołowych oraz  –  za pomocą urządzenia do szlifowania wewnętrznego – otworów cylindrycznych i stożkowych.

Producenci wybierają typ szlifierki kłowej w zależności od potrzeb technologicznych. I tak typ  UB 25 B CNC z automatycznym cyklem roboczym doskonale sprawdza się w operacjach wymagających specjalnych technologii szlifowania. Typ UB 63 CNC – UB 90 CNC przeznaczony jest do operacji na detalach o ciężarze dochodzącym do 3000 kg.