WYCINARKI LASEROWE

Wycinarka laserowa: Gazy pomocnicze

By 22 lipca 2019 2 marca, 2021 No Comments

Wycinarka laserowa: Gazy pomocnicze.

Gaz wspomagający brzmi dość prosto: wspomaga cięcie poprzez reakcję egzotermiczną (z tlenem) i usuwanie stopionego materiału. To jest tak proste, że wielu operatorów pomija regulacje parametrów gazu, gdy cięcie jest złe. Można po prostu spowolnić szybkość cięcia, co rozwiązuje problem, ale wydłuża czas całego cyklu. Problem może wynikać z ciśnienia gazu pomocniczego, który operator może łatwo zmienić w sterowniku lub natężenia przepływu, które zależy od średnicy otworu dyszy, bądź złego wycentrowania dyszy. Problemy z cięciem mogą też wynikać z połączenia wszystkich tych czynników.

Ponieważ gaz wspomagający jest jednym z głównych czynników wpływających na parametry cięcia laserowego, bardzo ważny jest jego odpowiedni dobór. Tlen, azot czy powietrze – zależy od analizy czasu cyklu produkcyjnego w stosunku do kosztu gazu. Dzięki egzotermicznej reakcji cięcie tlenem umożliwia laserowi wydajne cięcie „grubego” materiału przy stosunkowo niskiej mocy lasera i małym przepływie gazu, jednak krawędź tlenku musi zostać usunięta, jeśli części są skierowane do spawania a zwłaszcza malowania. Natomiast cięcie azotem nie wytwarza krawędzi tlenku, jednakże dzięki wysokiemu ciśnieniu i przepływowi cięcie azotem powoduje duże zużycie gazu pomocniczego.

Tlen

Konwencjonalnie, tlen jest stosowany do stali miękkiej, chociaż jego zastosowanie na materiałach nieżelaznych nie jest niczym niesłychanym, zwłaszcza jeśli operator ma ograniczoną moc lasera, takie rozwiązania stosowano wcześniej. Tlenem możemy ciąć aluminium i to z większa prędkością, gaz ten ma tendencję do pracy z wysokimi właściwościami absorpcyjnymi lasera, dodatkowo uzyskuje się lepiej wyglądającą krawędź. Przy tlenie pracujemy na znacznie niższych ciśnieniach a niżeli używając azotu.

Azot

Cięcie azotem wymaga znacznego przepływu gazu, więc przewody zasilające ze zbiorników do lasera muszą mieć wystarczającą średnicę, aby uniknąć spadków ciśnienia. Instalacja nie powinna mieć nadmiernej liczby kolanek, jeśli to możliwe. Przepływ powinien być również wystarczający do obsługi wszystkich wycinarek laserowych podłączonych do linii gazowej. Regulatory muszą być wystarczająco duże, aby poradzić sobie z natężeniem przepływu. Azot używany do cięcia musi też posiadać wysoką klasę czystości nawet 5.0. Niestety spadek czystości azotu ma bardzo duży wpływ na jakość cięcia.

Powietrze

Cięcie powietrzem staje się coraz bardziej popularne, choć początkowe wydatki na specjalistyczny sprzęt, aby zapewnić powietrze dostarczane było odpowiednio czyste i przy wystarczającym wysokim ciśnieniu, mogą być wysokie. Trzeba pamiętać konieczne aby powietrze pochodzące ze sprężarki miało odpowiednią czystość oraz misi uzyskać odpowiednio wysokie ciśnienie i wysoki przepływ. Powietrze jest głównie azotem, ale są inne gazy w tej mieszance dlatego ludzie używają go głównie na cienkich materiałach, na których nie ma zbyt wiele regulacji

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami:

Kalkulacja dobór siły nacisku prasy krawędziowej w zależności od technologii gięcia.

Oprogramowanie CAD do wycinarek laserowych firmy Metalix.

Prasy krawędziowe CNC BAYKAL serii APHS oraz APHE

Problem z linią gięcia na prasie krawędziowej. Ustawianie linii gięcia na prasie

Jakie wyposażenie powinna mieć prasa krawędziowa?