SŁOWNIK

Słownik: Szlifierka do wałków

By 23 stycznia 2017 17 marca, 2021 No Comments

Podstawowym przeznaczeniem tych szlifierek do wałków jest obróbka zewnętrzna powierzchni walcowych i stożkowych na przedmiotach w kształcie wałków, ustalonych w kłach wrzeciona przedmiotu i konika. Większość szlifierek do wałków jest przystosowana do obróbki przedmiotów krótkich, mocowanych w uchwycie osadzonym na kocówce wrzeciona przedmiotu. Wielkość szlifierki do wałków kłowej określa największa średnica szlifowania d i rozstaw kłów L.

W zależności od zakresu przewidzianych zastosowań w produkcji szlifierki do wałków dzieli się na:

  • produkcyjne, ze stołem skrętnym w granicach ±6°, bez skrętu wrzeciennika przedmiotu i ściernicy, przeznaczone do szlifowania powierzchni walcowych i stożkowych oraz powierzchni czołowych, pracuje w cyklu automatycznym
  • uniwersalne, ze stołem skrętnym w granicach ±8°, skrętnym wrzeciennikiem przedmiotu ±90° i skrętnym wrzeciennikiem ściernicy w zakresie 180°, umożliwiające szlifowanie powierzchni zewnętrznych walcowych i stożkowych o dużej zbieżności, powierzchni czołowych, a przy użyciu specjalnego odchylnego ramienia również otworów walcowych i stożkowych w przedmiotach mocowanych w uchwycie magnetycznym lub szczękowym.

Wśród szlifierek produkcyjnych do wałków rozróżnia się szlifierki produkcyjne zwykłe (w normalnym wykonaniu) i uproszczone np. przeznaczone wyłącznie do szlifowania metodą wcinania, skrócone – przeznaczone do szlifowania wyłącznie krótkich wałków, czopów i tulei mocowanych w uchwycie wrzeciona przedmiotu.