TOKARKA KŁOWA CNC TYP SE - 320/750

Opis maszyny

Maszyna jest przeznaczona do dokładnej obróbki detali wałków i połączeń kołnierzykowych, w produkcji krótkich i średnich serii. Nasz maszynie można obrabiać powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne, walcowane, kulowe i stożkowe, nacinać gwinty wewnętrzne i zewnętrzne oraz wiercić otwory w osi wrzeciona. Konstrukcja maszyny odznacza się prostą obsługą. Tworzenie programów obróbki części jest proste i nie wymaga specjalisty - programisty. Masywne żeliwne łoże, wysoka moc silnika, w połączeniu z pozostałymi parametrami technicznymi, gwarantują szerokie wykorzystanie SE 320 NUMERIC. Koncepcja i wykonanie maszyny odpowiadają wymaganiom i przepisom UE. Sterowanie może by realizowane zarówno w trybie automatycznym przy pomocy elektronicznych pokręteł jak i w cyklu automatycznym przy wykorzystaniu najnowszego systemu sterowania SIEMENS 820 SL.Solidna, trwała i dokładna maszyna z fabryki TOS Trens, fabryka z ponad 80-letnią tradycją co daje gwarancję wysokiej jakości i niezawodności. Na terenie Polski przez ostatnie kilkadziesiąt lat zostało sprzedane setki maszyn tej firmy. Maszyna w 100% wyprodukowana w firmie TOS Trens - wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzenia fabryki i zapoznania się z produkcją maszyny do odlewu finalnego. Nowoczesny design z doskonałymi osłonięciami przestrzeni roboczej.

Maszyna charakteryzuje się:
 • Ergonomiczne optymalne umieszczenie systemu sterowania
 • Główny napęd dużej mocy w pełni cyfrowy, ze sterowaniem wektorowym
 • Możliwość programowania w kodzie ISO albo w cyklach
 • Stała prędkość skrawania
 • Masywna żeliwna konstrukcja maszyny - odlewy żeliwo szare
 • Łoże hartowane - twardość ok. 50 Hrc na głębokości 2mm
 • Wrzeciono wykonane ze specjalnej stali szlachetnej, hartowane, utwardzane
 • Każde wrzeciono testowano min. 72 godz.
 • Szeroki zakres obrotów do 3500 obr/min
 • Wysoka dokładność obrabianych powierzchni wg STN ISO 1708
 • Osiągana dokładność obróbki IT 7/IT6
 • Łatwy system gwintowania wszystkich powszechnych rodzajów gwintów
 • Szeroki zakres wyposażenia normalnego i specjalistycznego
Prędkości oraz osiągi

Stała charakterystyka wyjściowa dla wszystkich trybów Wysokowydajny, numerycznie sterowany silnik o regulowanej i stałej mocy wyjściowej o wartości 7/10 kW zapewnia napęd wrzecionu, które osiąga wartość 3500 obr/min-1. Dwu biegunowy napęd pasowy przenosi moment obrotowy na wrzeciono.

Obroty wrzeciona

Ciągła elektroniczna regulacja prędkości wrzeciona oraz wartości wartości posuwu zapewnia stałą prędkość skrawania w określonym przedziale wartości, która optymalizuje zagadnienie osiągnięcia dokładnej powierzchni z jednoczesnym zminimalizowaniem czasu dodatkowego.

Głowice narzędziowe

Istnieje możliwość szerokiego wyboru instalowanych uchwytów, od najprostszych szybko mocujących uchwytów Multifix typu B, C poprzez manualnie sterowane obrotowe głowice rewolwerowe PARAT do automatycznie sterowanych głowic narzędziowych SAUTER, które pozwalają na znaczne zaoszczędzenie czasu maszynowego poprzez zredukowanie czasu niezbędnego na zmianę narzędzi.

Sterowanie manualne oraz cyfrowe

Tokarka została zaprojektowana zarówno do pracy manualnej, jak i do sterowania cyfrowego w zależności od kształtu przedmiotu obrabianego oraz wymagań. Po krótkim przeszkoleniu operator jest w stanie osiągnąć lepszą dokładność oraz wysoką powtarzalność produkcji. Istnieje kilka wariantów układu w celu sprostania wymaganiom klienta w zależności od producenta systemu: Heidenhain, Siemens, Fanus. Sterowanie te zapewniają użytkownikowi optymalny komfort podczas obróbki przedmiotu o skomplikowanych kształtach.

System mocowania

Przedmiot obrabianych mocowany jest w manualnym uchwycie samocentrującym. Opcjonalnie obrabiarkę można wyposażyć w pneumatyczny uchwyt SMW Autoblock oraz konik rozwiązanie to w znaczący sposób przyspiesza mocowanie detalu.

Wrzeciono wyważone cieplnie

Wrzeciono osadzone zostały z przodu na łożyskach skośnych oraz na dwurzędowych łożyskach rolkowych NSK z tyłu co zapewnia wysoką dokładność, sztywność oraz niezawodność wrzeciona. Wszystkie wrzeciona przechodzą 72 godzinne testy fabrycznie.

Dokładnie szlifowane prowadnice ślizgowe

Prowadnice ślizgowe obrabiarki są częścią sztywnej żeliwnej podstawy. Na powierzchniach prowadnic naniesiona została cienka warstwa materiału przeciwpoślizgowego minimalizującego efekt SLIP STICK co owocuje wysoką dokładnością osi roboczych.

Dynamika pozycjonowania oraz dokładność osi roboczych

W celu osiągnięcia maksymalnej dynamiki oraz dokładność, ruchome osie wyposażone są w mechanizm uruchamiający oraz wstępnie obciążoną precyzyjną śrubę kulową w celu zapewnienia ruchomej osi najwyższej gotowości operacyjnej.

Nadzór oraz sterowanie

Podparcie przedmiotu obrabianego Operator może przemieszczać konika po prowadnicach ślizgowych łoża manualnie z możliwością wykorzystania siodła. Dźwignia ponadto umożliwia operatorowi zablokowanie konika w trybie manualnym. Pokrętło pozwala operatorowi na wypchnięcie na zewnątrz tulei konika. Opcja hydraulika dla konika.

Prostota obsługi

Wszystkie elementy sterujące obrabiarki zostały zaprojektowane w sposób wykorzystujący podstawowe zasady ergonomii zapewniając operatorowi maksimum wygody oraz bezpieczeństwa.

Firma TOS Trens - stawiając na wysoką jakość swoich maszyn, w ostatnich latach zmodernizowała również swoje laboratorium pomiarowe - zakupując najwyższej klasy urządzenia pomiarowe firmy ZAISS.

GALERIA

YOUTUBE

BLOG

Historia budowy tokarek w fabryce Trens

Obróbka skrawaniem Toczenia

Zalety i korzyści na pracy tokarek ze sterowaniem Siemens

Współpraca z firmą Wilke