NASI DOSTAWCY

Historia Fabryki tokarek konwencjonalnych oraz numerycznych Trens

By 25 listopada 2019 19 maja, 2022 No Comments

Spółka Akcyjna TRENS SK, a. s. jest największym producentem obrabiarek na Słowacji i należy do najważniejszych producentów obrabiarek w Europie.

W całej swojej, ponad 80-letniej historii, firma koncentrowała się na inżynierii, kładąc nacisk na obrabiarki, które do dziś są znane pod marką „TOS”.

Obecnie firma eksportuje do 95% swojej produkcji uniwersalnych tokarek  i tokarek CNC do ponad 80 krajów na świecie, gdzie są one znane z wysokiej niezawodności, precyzji i najwyższego poziomu technicznego.

Wszystkie obrabiarki są opracowywane z naciskiem na aktualne trendy w obrabiarkach jak również są dostosowywane do indywidualnych życzeń klientów. Wieloletnie doświadczenie, inwestycje w ciągłe badania i rozwój oraz modernizacja produkcji prowadzą do harmonijnego rozwoju. Firma oferuje swoim klientom nie tylko szeroki zakres obrabiarek, ale także serwis, przeglądy, przygotowanie technologii i szkolenia dla operatorów.

1937 do 2019 r. to ponad 80 istnienia firmy.  Z dzisiejszej perspektywy brzmi prawie niewiarygodnie, że korzenie firmy TOS Trens Trencin sięgają czasów sprzed II wojny światowej… W 1937 roku czeska firma WALTER przeniosła produkcję silników lotniczych do Trenčína. Pierwotne założenia produkcyjne przerwała druga wojna światowa. Po II wojnie fabryka była prowadzona przez Skodę, fabrykę OMNIA -która produkowała urządzenia rolnicze, automaty do napełniania, roboty kuchenne itp. urządzenia.  W tym czasie fabryka zatrudniała około 300 pracowników. W styczniu 1951 r. firma OMNIA, stała się częścią  przedsiębiorstwa Dubnica nad Váhom. Restrukturyzacja fabryki przyniosła zmianę w portfolio produktów, koncentrując się na produkcji tokarek i specjalnej technologii do celów wojskowych. Dwa lata później fabryka stała się niezależna pod nazwą STROJÁRNE 9. MAJ .

Kolejnym ważnym rokiem w życiu firmy był rok 1963, kiedy firma zmieniła nazwę na TOS Trenčín. W następnych latach fabryki w Galanta, Spišská Nová Ves i Horné Srnie stały się częścią TOS Trenčín.

W tym czasie TOS było częścią zrzeszenia  TST Praga.

W 1986 roku firma zatrudniała 4764 pracowników. Fabryka pozostała częścią TST aż do aksamitnej rewolucji w 1989 roku. W tym samym roku firma stała się niezależna i dalej funkcjonowała jako spółka państwowa

W 1992 roku firma została sprywatyzowana i przekształciła się w spółkę akcyjną. Kolejny ważny kamień milowy nastąpił w 1998 r., kiedy firma zmieniła właścicieli, a następnie zmieniła nazwę na TRENS Trenčín. Od 2012 r. po kolejnej restrukturyzacji firma przyjęła nazwę TRENS SK, a.s .

Produkcja pierwszych tokarek została uruchomiona w 1951 roku. Pierwsze maszyny to 260–400 SUR. W 1957 roku firma przejęła produkcję uniwersalnej tokarki centralnej SV 18 R od TOS Kuřim. Ważnym kamieniem milowym dla przyszłego rozwoju był rok 1961, ponieważ od tego czasu firma prowadzi własne badania nad rozwojem obrabiarek. Następne wersje SV18R (SV18RA, SV18RB, SV18RD) zostały zaprojektowane już w TOS Trenčín. W tym samym roku zaczęto produkcję tokarek SN40 i SN71 . Te dwa modele poszerzają portfolio produkcyjne, a ich kolejne wersje pozostały w produkcji do dnia dzisiejszego. W 1967 roku wprowadzono typ SUI. Nawet dzisiaj model SUI80 znajduje się w portfolio produkcyjnym firmy Tos Trens.

Następnym etapem rozwoju było zaprojektowanie i wdrożenie do produkcji małych tokarek, tokarek rewolwerowych, półautomatycznych tokarek czołowych, półautomatycznych tokarek kopiujących, maszyn jednozadaniowych, ładowarek portalowych, centrów obróbczych i tokarek CNC.

W latach 1994-1995 firma rozpoczęła projektowanie i produkcję prototypu nowej serii uniwersalnych tokarek pod nazwą roboczą UNIS. Dziś asortyment jest reprezentowany w naszym portfolio produktów przez maszyny SN500 i SN710.

Nowa historia tokarek CNC rozpoczęła się w 1997 r. Od przygotowania projektu pod nazwą SBL 500 CNC. Była to pierwsza tokarka CNC ze skośnym łożem. W następnym okresie wprowadzono do produkcji kolejne maszyny CNC SBL 300, SBE 300, SBX 500 oraz serię maszyn CNC z prostym łożem SE 320, SE 520, SE 820 i SE 1020 .

Dziś firma produkuje szeroki asortyment maszyn- który cieszy niesłabnącym powodzeniem na całym świecie dzięki przez dziesiątki lat zdobywanej renomie. Produkowane maszyny charakteryzują wysoką jakością, niezawodnością, długą żywotnością – są dopracowane technicznie, zbudowane przy użyciu najlepszych komponentów- cenione przez klientów za te właśnie zalety.