WYCINARKI LASEROWE

Precyzyjna obróbka metalu – jak wykorzystać wycinarki laserowe w przemyśle?

By 11 stycznia 2022 20 maja, 2022 No Comments
wycinarka-laserowa-Baykal-BLE-PRO-z-glowica-Precitec-ProCutter-2.0

Na co dzień większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy wycinarkom laserowym. I choć może się wydawać, że jest to specjalistyczny sprzęt wykorzystywany jedynie w bardzo określonych branżach, to w rzeczywistości efekty pracy wycinarek możemy podziwiać w wielu sektorach przemysłu.

Czym są wycinarki laserowe?

Wycinarki laserowe to innowacyjne rozwiązanie, opracowane z myślą o bezpiecznej obróbce metalu. Jest to bardzo wydajny system cięcia laserowego, wykorzystujący technologię lasera światłowodowego – pierwsze wycinarki tego typu zawdzięczamy marce Baykal, która znacząco podniosła poziom urządzeń do obróbki metalu i opracowała innowacyjne rozwiązania.

Co ciekawe, wiązka lasera ma wystarczającą mocą do cięcia materiałów o różnej grubości, przez co zawsze zapewnia precyzyjną pracę, bez względu na opracowywany metal – optymalna prędkość i maksymalna dokładność pracy jest w tym przypadku gwarantowana przez producenta.

Dlaczego wycinarki są tak popularne? Zalety wycinarek laserowych

Lasery w produkcji zdecydowanie nie pojawiły się przypadkiem. Rozwój branż niejako wymusił konieczność przykładania większej uwagi do procesu produkcji. Wszelkie odkształcenia metalu, brak gładkich krawędzi czy nierówności są bezwzględnymi czynnikami determinującymi spadek wartości gotowego produktu – a to oznacza mniejszy zysk. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na często pojawiające się tak zwane “zamówienia niestandardowe”. Specyficzne kształty czy skomplikowane wzory mogą być zrealizowane na najwyższym poziomie wyłącznie z użyciem lasera. Nie da się więc ukryć, że wiele klasycznych metod obróbki metalu zostało przez niego zastąpionych. Wszystko przez to, że wycinarki okazały się dużo bardziej wydajne, a przy tym wpływają na zmniejszenie kosztów produkcji.

Zalet wycinarek jest wiele, jednak do najważniejszych można zaliczyć przede wszystkim szybszą pracę. Wycinarki laserowe są wyjątkowo wydajne, przez co proces produkcji może być bardziej elastyczny i nie generuje niepotrzebnych kosztów. Co więcej, wiele nowoczesny modeli (opartych o system CNC) umożliwia realizację kilku projektów na jednym urządzeniu.

Mając to na uwadze, można wymienić kilka najważniejszych zalet, przemawiających za wyborem właśnie wycinarek laserowych:

  • zautomatyzowana praca,
  • zwiększone bezpieczeństwo pracowników,
  • energooszczędny mechanizm,
  • maksymalna przepustowość produkcji,
  • wysoka prędkość przy zachowaniu maksymalnej precyzji,
  • niskie koszty użytkowania wycinarek.

Wykorzystanie wycinarek w przemyśle

Biorąc pod uwagę powyższe zalety wycinarek, nie ma nic dziwnego w narastającej ekspansji rynku właśnie przez producentów tego mechanizmu. Gdyby się nad tym zastanowić, każdy z nas ma na co dzień do czynienia z co najmniej kilkoma produktami, których obróbka odbyła się z pomocą wycinarki laserowej.

Jest to głównie sektor produkcyjny, a w to zalicza się między innymi branża motoryzacyjna. Samochody, statki, pociągi czy samoloty są obecnie tworzone z części ciętych laserowo. Wszystko dlatego, że tak jak wspomnieliśmy laser przyspiesza cały proces, co przy produkcji hurtowej jest niezwykle korzystne.

Wycinarki laserowe nie są jednak wykorzystywane jedynie w przemyśle ciężkim. Z ich pomocą produkuje się też między innymi dekoracje, sprzęt AGD czy konstrukcje metalowe. Wycinarki są też popularne w branży gastronomicznej, gdzie wykorzystuje się wiele produktów wykonanych z blachy – wymienić można na przykład wielkie szafki czy blaty chłodzące. Dodatkowo wycinarki sprawdzają się w obróbce cienkich i delikatnych powierzchni metalowych, przez co z ich pomocą produkuje się narzędzia medyczne, a także wykonuje grawery.

Szukasz wydajnej wycinarki laserowej, która sprawdzi się w Twojej branży? Zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi Klienta, a specjaliści CHM Polska pomogą Ci w doborze najlepszego rozwiązania!