Technologie

Jakość cięcia laserem światłowodowym w osłonie azotu.

By 19 czerwca 2019 17 marca, 2021 No Comments
Wypalarka laserowa BLE PRO

Jakość cięcia laserem światłowodowym w osłonie azotu.

Wycinarki laserowe światłowodowe kiedyś nowa i nieznana technologia w przemyśle produkcji blach, teraz uznana za sprawdzoną i niezawodną technologie wydajnego cięcia arkuszów blachy. Jedną z zalet technologii cięcia z użyciem laserów światłowodowych w osłonie azotu jest czysta, wolna od tlenków krawędź, którą uzyskujemy dzięki zastosowaniu azotu, jako gazu wspomagającego.

Powierzchnie pozbawiona tlenków to w dalszych etapach produkcyjnych lepsza spawalność oraz przyczepność, która ma znaczący wpływ na powlekanie np.: malowanie proszkowe czy mokre.

Optymalizacja cięcia laserem typu Fiber w osłonie azotu polega na:

Zastosowanie gazu o odpowiedniej czystości.

Czystość azotu ma bezpośredni wpływ, na jakość uzyskanej krawędzi cięcia laserowego. Należy zdać sobie sprawę, że zastosowanie wysokiej klasy gazów osłonowych zaraz po wybraniu urządzenia wysokiej, jakości do cięcia laserowego ma decydujący wpływ w osiągnięciu pożądanej, jakości wyrobu i innych celów końcowych, takich jak przyczepność powłoki proszkowej lub spawalność. Jeśli pożądane jest jasne srebrne wykończenie dla przemysłu, takiego jak sprzęt medyczny i spożywczy, ocena czystości musiałaby wynosić 99,999%.

Jeżeli produkujesz narzędzia rolnicze, a przyczepność powłoki proszkowej i jakość wyrobu nie są głównymi obszarami zainteresowania, niższy poziom czystości azotu, taki jak 98 lub 99 procent, może spełnić twoje oczekiwania. Zrozumienie tego aspektu ma decydujący wpływ, na jakość w stosunku do kosztów cięcia.

Wyższe zużycie azotu, zwiększa koszty cięcia.

Niezależnie od tego, czy wycinarka laserowa wyposażona w generator światłowodowy jest twoją pierwszą laserową maszyną do wycinania, czy też wcześniej pracowałeś na urządzeniu laserowym, CO2. Zwiększone zużycie azotu jest spowodowane poprzez zastosowaniu technologii cięcia laserem światłowodowym o znacznie wyższej mocy niż w przypadku maszyn do cięcia, CO2, można teraz przetwarzać materiały, które wcześniej musiały być cięte tlenem. Laser, CO2 był ograniczony do cięcia stali miękkiej za pomocą gazu wspomagającego azot do grubości 6 mm. Dzięki wyższej mocy lasera światłowodowego, zakres ciecia w osłonie azotu stali miękkiej można rozszerzyć do 10 mm.

Ponieważ zakres pracy laserów światłowodowych jest szerszy, wynika z tego, że zużycie azotu będzie również większe. Możliwość cięcia grubszego materiału azotem oczywiście zwiększy zużycie azotu, ponieważ potrzebne są wyższe prędkości przepływu.

Cięcie z użyciem Azotu poprawa krawędzi cięcia, ograniczenie kosztów cięcia

Istnieje kilka sposobów zwalczania tego zwiększonego zapotrzebowania na azot: mieszanie gazu, technologie dysz i systemy wytwarzania azotu. Wszystko to może również poprawić, jakość krawędzi.

Technologie głowic laserowych i tnących. Różne technologie dysz przyczyniły się do zmniejszenia zużycia azotu, a nawet poprawiły, jakość krawędzi. Niektóre światłowody umożliwiają stosowanie zmian trybu wiązki i funkcji automatycznej kolimacji. Lasery światłowodowe mają tryb wiązki z skupioną gęstością plamki o bardzo dużej mocy, doskonale nadaje się do szybkiego cięcia materiałów cienkich.

Cięcie grubych płyt wymaga większej szczeliny, aby umożliwić usunięcie większej ilości materiału. Wybór lasera, który może automatycznie zmieniać średnicę wiązki, pomoże Ci poprawić, jakość krawędzi w całym zakresie ciętych materiałów.