PRASY KRAWĘDZIOWE

Gięcie na prasie krawędziowej CNC

By 1 marca 2021 20 maja, 2022 No Comments
Gięcie na prasie krawędziwoej

Gięcie na prasie krawędziowej CNC

               W dzisiaj czasach przemysł w znacznej mierze bazuje na wyrobach z blachy, która to musi zostać poddana złożonym procesom technologicznym w celu nadania jej żądanego kształtu. Obróbkę blachy można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:

W tym artykule skupimy się na obróbce plastycznej blachy na zimno za pomocą pras krawędziowych. Obróbka plastyczna za pomocą krawędziarek polega na wywieraniu odpowiedniego nacisku na blachę przy wykorzystaniu stempla oraz matrycy, który to nacisk przekracza granicę plastyczności obrabianego materiału.

Dzięki przekroczeniu granicy plastyczności uzyskujemy trwaałe przekształcenie obrabianego materiału na zadany wymiar oraz kąt. W nowoczesnych prasach krawędziowych CNC nad przebiegiem procesu gięcia czuwa zawansowany system sterowania komputerowego. Gięcie blachy na zimno także zmienia właściwości mechaniczne oraz strukturę obrabianego materiału, co za tym idzie obróbka plastyczna blach na zimno polepsza właściwości obrabianej blachy.

Przebieg procesu gięcia na prasie krawędziowej CNC można podzielić na następujące etapy

  • Gięcie sprężyste
  • Gięcie plastyczne
  • Doginanie

Dzięki zastosowaniu pras krawędziowych o sterowaniu CNC mamy możliwość dokładnego sterowania procesem gięcia w każdym z jego etapów, nie zależnie od rodzaju obrabianego metalu. Proces samego gięcia można podzielić na trzy technologie obróbki:

  • Gięcie swobodne tzw. w powietrzu
  • Gięcie na dobijanie
  • Felcowanie, zagniatanie blachy

Więcej informacji na temat poszczególnych rodzajów technologii gięcia można znaleźć w poniższym artykule pod linkiem:

Kalkulacja dobór siły nacisku prasy krawędziowej w zależności od technologii gięcia.

Dzięki zastosowaniu w nowoczesnej obróbce blachy synchronicznych pras krawędziowych CNC, możliwa stała się szybka realizacja zleceń przy zachowaniu wysokich dokładności wykonania obrabianego detalu. Nowoczesne sterowania CNC z programowaniem graficznym oraz wizualizacją procesu gięcia dają możliwość zaprogramowania i wykonania nawet bardzo złożonych detali o skomplikowanym kształcie.

Uniwersalność sterowania CNC w zastosowanych prasach synchronicznych pozwala nam na gięcie zarówno blach cienkich jak i grubych na jeden maszynie, wysoką uniwersalność pras krawędziowych uzyskano właśnie dzięki zastosowaniu sterowań komputerowych, które w znacznej mierze uprościły proces gięcia oraz zminimalizowały braki wynikające z czynnika ludzkiego. Wraz z postępem technologicznym rozwiązania CNC stały się ogólnie dostępne praktycznie dla każdej firmy, która to zajmuje się obróbką blachy. Parafrazując dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów sterowania uzyskano wysoką efektywność pracy urządzeń, co z kolei przełożyło się na wysoką opłacalność wykonywania obróbki blachy na prasach krawędziowych sterowanych CNC.

Jeżeli chcemy zlecić gięcie detali na zewnątrz warto to uczynić w firmie, która to jest wyposażona w nowoczesny park przemysłowy oraz, która to cieszy się dobrą opinią na rynku. Usługę gięcia detalu warto wykonać w jednej firmie kompleksowo, czyli w takiej, która najpierw nam detal wytnie za pomocą np. wypalarki laserowej a następnie zagnie na prasie krawędziowej CNC.