Frezarki uniwersalne konwencjonalne – nadal niezastąpione maszyny w zakładach produkcyjnych.
Są to urządzenia posiadające wiele zastosowań. Ten typ obrabiarek wykorzystywany jest do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych, takich jak rowki, gwinty czy koła zębate, dzięki czemu doskonale sprawdza się w różnego rodzaju warsztatach mechanicznych, prototypowniach czy narzędziowniach.
W zależności od wybranego rodzaju i modelu, maszyny te różnią się zastosowaniem oraz właściwościami, jednak w zdecydowanej większości zapewniają:
- prostą obsługę,
- wydajną pracę,
- łatwą wymianę frezów,
- bezpieczeństwo podczas wykonywanych czynności,
- doskonałe rezultaty
Frezarki konwencjonalne, które są znane praktycznie od dwóch stuleci. Przez lata zmieniały się, jednak przeznaczenie i funkcja pozostały te same, po prostu zwiększyły się możliwości i zakres ich działań.
Dzięki frezarkom konwencjonalnym możliwe jest pionowe i poziome frezowanie, co sprawia, ze są to bardzo przydatne i uniwersalne narzędzia. Dzisiaj konwencjonalne frezarki mogą być obsługiwane na dwa sposoby. Pierwszy – operator steruje ręcznie przesuwami, z użyciem korby i pokrętła. Drugi sposób to zastosowanie systemu PLC wraz z odczytami położenia.
Dzisiejsze frezarki są bardzo żywotnymi urządzeniami. W praktycznie każdym przemysłowym zakładzie, działają bez zarzutu po kilkanaście lat. Oczywiście wówczas, gdy są odpowiednio użytkowane oraz konserwowane (duże znaczenie ma też jakość wybranej maszyny). Wszystkie frezarki konwencjonalne gwarantują dużą stabilność oraz prostotę obsługi. Wszystkie frezarki konwencjonalne cechuje stabilność, spore możliwości obróbki i uniwersalny charakter, w połączeniu z prostotą obsługi.
Frezarki konwencjonalne dzielimy na wiele różnych typów zależnie od zastosowań