CENTRUM TOKARSKIE SBX500

Opis maszyny

Centrum tokarskie CNC SBX 500 TOS TRENS. Tokarka CNC ze skośnym łożem (maszyna również w wykonaniu z wrzecionem przechwytującym)

Obrabiarki SBX 500 - z wrzecionem przechwytującym produkowane są wyłącznie przy użyciu najwyższej klasy komponentów renomowanych firm: SIEMENS, SAUTER, ROHM, SCHNEEBERGER, RENISHAW, HEIDENHAIN, TRIBOTEC i inni. Maszyna w całości produkowana w fabryce TOS Trens - specjalizującej się w produkcji tokarek i centrów tokarskich, fabryka z ponad 80-letnią tradycją budowy maszyn co daje gwarancje niezawodności, solidności wykonania oraz tego że maszyna została dopracowana konstrukcyjnie w oparciu o długoletnie doświadczenie. Właśnie solidna i sztywna konstrukcja i zastosowane komponenty najwyższej klasy zapewnią długoletnią bezproblemową eksploatacje maszyny. Proponowane przez nas tokarki kłowe sterowane numerycznie (CNC) – (ze skośnym łożem) – to obrabiarki dokładne o solidnej i trwałej konstrukcji, wyprodukowane przez jednego z wiodących producentów na rynku słowackim. Fabrykę, która może poszczycić się ponad 100-letnią tradycją i historią, dzięki której gwarantuje swoim produktom wysoką jakość i ich niezawodność. To co wyróżnia produkowane w niej obrabiarki to fakt, iż w 100% są wyprodukowane z europejskich komponentów, a dostosowując się do wymogów związanych z wprowadzaniem dyrektyw UE maszyny te posiadają, energooszczędne rozwiązania oraz są przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponad to producent stara się wprowadzać innowacje dzięki którym unowocześnia swoje produkty.

Wielu klientów potrafiących docenić te fakty wybiera obrabiarki wyprodukowane przez TRENS SKas (dawny TOSTRENS), w tym również klienci z Polski na przestrzeni kilku dziesięciu lat zakupili setki maszyn tej firmy.

Proponowane w naszej ofercie tokarki kłowe CNC w zależności od typu/modelu posiadają unikalne cechy, które sprawiają, że te centra obróbkowe są szczególnie wskazane do wykorzystania w produkcji zarówno średnio seryjnej, jak i wieloseryjnej a dokładność toczenia predestynuje je również do toczenia plastikowych przedmiotów o skomplikowanych kształtach geometrycznych.

Obrabiarki te, łącznie z zastosowaniem ciągłych podajników przedmiotów obrabianych oraz urządzeń odbierających części, mogą pracować w trybie całkowicie automatycznym. Metoda ta pozwalana osiągnięcie wysokiej wydajności produkcji podczas obrabiania elementów takich jak pierścienie łożyskowe, kryzy lub wałki dla przemysłu samochodowego.

Charakterystyka maszyny

Podstawę maszyny tworzy sztywny stojan - odlew żeliwny o trójkątnym przekroju, to właśnie na tym masywnym odlewie jest konstruowana maszyna. Doskonałe cechy, a w szczególności powtarzalna dokładność toczenia predestynują tą obrabiarkę do zastosowania w produkcji średnio i wielkoseryjnej metalowych oraz plastikowych przedmiotów o skomplikowanych kształtach geometrycznych. Obrabiarka ta, łącznie z zastosowaniem podajnika prętów i urządzenia odbierającego detale, może pracować w trybie automatycznym. Metoda ta pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności produkcji podczas obrabiania elementów takich jak pierścienie łożyskowe, kryzy lub wałki i temu podobne elementy.

Głowica narzędziowa

Standardowo obrabiarka wyposażona jest w 12 pozycyjną głowicę narzędziową SAUTER VDI 40 typu RADIAL 12 napędzanymi narzędziami.

Napędy wrzecion

Prędkość obrotowa głównego wrzeciona dla przelotu 92mm-4000rpm, dla przelotu 133mm - 2800rpm, moc sinika głównego 22/30, 8kW w połączeniu z optymalnym momentem obrotowym zapewniają ekonomiczne wykorzystanie obrabiarki nie tylko dla obróbki wykańczającej, ale również dla zgrubnej. Wrzeciono przechwytujące wyposażono standardowo w przelot 65mm, silnik o mocy 9/13kW i obroty 4000 dla przelotu 65 i 3500 dla 92mm. Dzięki sztywności całego układu, wysokim osiągom i stabilności całej obrabiarki możliwe jest toczenie bardzo wydajne skrawanie. Oba wrzeciona osadzone są na specjalnych łożyskach skośnych tocznych dzięki czemu osiągana jest wysoka sztywność i podczas obróbki oraz długa żywotność i niezawodności. Bezpośrednie magnetyczne skanowanie położenia wrzeciona w połączeniu z osią C (sterowaną dodatkowym servo-silnikiem 360º co 0.001º) oraz hamulcem zapewnia najwyższą dokładność podczas pozycjonowania kątowego oraz dużą precyzję podczas wiercenia i frezowania off-axis zarówno na części przedniej jak i bocznej obrabianego detalu. Dynamika pozycjonowania oraz dokładność osi roboczych to również niewątpliwe zalety tej obrabiarki.

Śruby kulowe

Obrabiarka wyposażona jest w najwyższej klasy precyzyjne śruby kulowe firmy produkowane w czeskiej fabryce TOS–KS-KURIM - fabryka specjalizuje się w tego typu produkcji od 1967 roku, dzięki czemu śruby kulowe spełniają najwyższe standardy wykonania i są stosowane przez renomowanych producentów maszyn np., SKODA Machinery, FERMAT, TOS Vansdorf itd.Wałeczkowe prowadnice niemieckiej firmy SCHNEEBERGER

Obecnie najlepsze rozwiązanie na rynku, stosowane przez renomowanych producentów obrabiarek, zapewnia duży oraz stały posuw, najwyższa dokładność pozycjonowania w połączeniu z bardzo niskim współczynnikiem tarcia, dzięki któremu można pominąć wpływ wytwarzanego ciepła podczas przemieszczania, zapewniają wysoką dokładność oraz długie, bezawaryjne użytkowanie. Całość dopełniają wysoko dynamiczne AC silniki Siemens które pozwalają na osiągnięcie posuwu szybkiego o wartości 30m.min-1. oraz bezpośredni odczyt–liniały pomiarowe firmy HEIDENHAIN.

Wszechstronność maszynie dopełniają solidne i niezawodne uchwyty hydrauliczne niemieckiej firmy ROHM dla wrzeciona głównego i przechwytującego co umożliwia użytkownikowi zaadaptowanie obrabiarki do szerokich wymogów technologicznych zapewniających wysoce wydajną obróbkę, opcjonalnie maszynę można wyposażyć w hydrauliczną podpórkę samocentrującą ROHM o szerokim zakresie mocowanych średnic. Duża przestrzeń robocza, łatwy dostęp do wnętrza maszyny to również atrybuty obrabiarki SBX500. Obrabiarka ta, przy zastosowaniu podajnika prętów oraz urządzenia odbierającego detale, może pracować w trybie całkowicie automatycznym.

Kontrola

Producent szczególną wagę przywiązuje do jakości swoich maszyna co za tym idzie do kontroli. Zarówno korpus jak i poszczególne elementy maszyny poddawane są szczegółowej kontroli na najnowocześniejszej aparaturze pomiarowej firmy ZEISS, a cała maszyna przechodzi kilku godzinne testy końcowe.

GALERIA

YOUTUBE

BLOG

Historia budowy tokarek w fabryce Trens

Obróbka skrawaniem Toczenia

Zalety i korzyści na pracy tokarek ze sterowaniem Siemens

Współpraca z firmą Wilke