CENTRA OBRÓBKOWE PIONOWE | PROWADNICE ŚLIZGOWE

Centra pionowe produkcji tajwańskiej firmy AGMA na prowadnicach ślizgowych

Centra obróbkowe ze ślizgowymi prowadnicami na wszystkich osiach są przedstawicielem klasycznego centra pionowego z nowoczesną konstrukcją oraz z cyfrowymi napędami posuwów. Centrum  wyposażone jest w trzy spójnie sterowane osie, które umożliwiają wiele różnorodnych operacji tj. frezowanie, wiercenie, pogłębianie łącznie z cięciem gwintów detali ze stali, żeliwa, stopu lekkich i kolorowych metali.

Centrum obróbkowe to reprezentuje nowy typ pionowego centrum frezującego z nowoczesnym rozwiązaniem osłon i obudowy. Obudowa umożliwia zakładanie detalu za pomocą dźwigu lub suwnicy. Osłony maszyny, jak cała maszyna, spełniają najbardziej surowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa maszyny i jej bezpiecznej obsługi – wytyczne 89/392/EHS, dzięki czemu posiada znak ''''.

Maszyny AGMA produkowane są z najlepszych materiałów i oryginalnych podzespołów wg. najwyższych światowych standardów ,  i tak producent posiada certyfikaty ISO9001:2000, ISO9001:2008, CE i CAS, maszyny produkowane są zgodnie z przepisami EMC i kontrolowane według standardów P.M.C. i procedur OEM- są to wymagania stawiane maszynom produkowanym w Japonii. Każda maszyna krok po kroku od surowego odlewu po wyrób końcowy przechodzi szczegółową , wieloetapowa kontrolę- dzięki czemu uzyskujemy maszynę  - wysokiej jakości, dopracowaną technicznie i niezawodną.

Odlewy żeliwne charakteryzują się dużą masą i sztywnością,  na początkowym etapie obróbki poddawane są obróbce termicznej . Stojan i główne części maszyny to drobnoziarnisty odlew żeliwny  Meehanite FC-20-25, konstrukcja maszyny jest analizowana przy pomocy metody elementów skończonych ANSYS i NASTRAN tak, aby została osiągnięta max. sztywność i wytrzymałość konstrukcji.

Poszczególne elementy poddawane są schładzaniu, odprężaniu i eliminacji deformacji termicznych , po obróbce zgubnej odlewy przechodzą precyzyjną obróbkę wykańczającą.

Odlewy zależnie elementu przeznaczenia posiadają różną budowę – np. łoża- struktura odlewu box-type,  kolumny- struktura odlewu plaster miodu (honeycomb)- charakterystycznym elementem dla maszyn jest wykonanie podstawy – bazy – unikalna konstrukcja zapewnia wyeliminowanie deformacji powstających podczas obróbki i stabilizuje całą konstrukcję maszyny.

Centrum tworzą 2 główne odlewy – podstawa oraz stojan.

Podstawa to stabilny, sztywny odlew , po  4 (6) szerokich prowadnicach podstawy porusza na się suport krzyżowy (oś Y),ze stołem roboczym (oś X). Punkty stykowe rozłożone są równomiernie na całej długości prowadzenia a ich stosunek wynosi powyżej 50%- posiadają też te same wymiary, rozwiązanie to plus  hartowane prowadnice, powierzchnie równoległe obłożone tworzywem sztucznym TURCITE-B, automatyczne smarowanie prowadnic , indykacja zakłóceń smarowania pozwala nie tylko na wysokie obciążenie stołu roboczego, suportu oraz wrzecienika, ale zapewnia precyzję i długą żywotność maszyny.

Po stojanie  w kierunku pionowym porusza się wrzecienik (oś Z), budowa odlewu to tzw. plaster miodu, specjalna skrukura pochłaniająca drgania.

Wrzeciennik – to sztywny skrzyniowy odlew, w korpusie wrzeciennika na precyzyjnych łożyskach ułożone jest wrzeciono.. Wrzeciono wyposażone jest w automatyczne mocowanie narzędzia , w odmuchiwanie narzędzia przy jego wymianie  oraz automatyczny nadmuch sprężonym powietrzem podczas pracy . Podwójne prowadnice i konstrukcja z przeciwwagą zapobiegają nieoczekiwanym wibracjom z osi Z napęd, który pomaga osiągnąć wysokiej jakości wykończenie powierzchni.

Obrabiarka może być wyposażona we wrzeciona od 6.000 obr/min do 12.000 obr/min. Wrzeciona standardowo posiadają chłodzenie zewnętrzne , opcjonalnie przez narzdzie , wysokociśnieniowe chłodzenie środkiem wrzeciona w tym przypadku maszyna jest  wyposażona w ciśnieniową stacje filtrującą.

Śruby kulowe – tajwańskiej firmy PMI (lub japońskiej firmy INA)- w klasie ISO C3, charakteryzują się wykonaniem z zastosowaniem podwójnego hamulca

– rozwiązanie to gwarantuje precyzyjne bezwzględne pozycjonowanie. Śruby kulkowe pasowane są na obu końcach, a nakrętki śruby kulkowej są przedpięte.

Prowadnice oraz śruby kulowe na poszczególnych osiach zabezpieczone są metalowymi osłonami teleskopowymi.

Automatyczne smarowanie prowadnic i śrub kulowych sterowane z centralnego systemu sterowania. Wszystkie powierzchnie prowadzące poddawane są obróbce ręcznej- modelowaniu kanalików smarowych w celu osiągnięcia równomiernego smarowania powierzchni ślizgowych, dodatkowo obróbka ta redukuje siły tarcia we wszystkich kierunkach.

Centrum wyposażone jest w  automatyczny magazynek narzędzi 24-pozycyjny (32 opcja) zainstalowanym po lewej stronie stojaka. Właściwa wymiana narzędzi między wrzecionem i magazynkiem przeprowadzana jest dwuramienną ręką manipulatora, który jest integralną częścią magazynka. Załadowywanie magazynka narzędzi wykonywane jest poza przestrzenią roboczą.Podczas ręcznej wymiany narzędzi można narzędzie na wrzeciono przymocować lub zwolnić klawiszem na wrzecienniku.

Manipulacja narzędziami rozwiązana jest bezpośrednio dzięki współdziałaniu magazynka narzędzi, manipulatora narzędzi i wrzeciona. Podczas każdej wymiany narzędzi stożek mocujący jest odmuchiwany  sprężonym powietrzem.Podczas ręcznej wymiany narzędzia, narzędzie można przymocować /zwolnić za pomocą przycisku na wrzecienniku. Mechanizm mocowania narzędzia wyposażony jest w urządzenie doprowadzające medium chłodzące – cieczy chłodzącej lub powietrza.

Gospodarka wiórami – standardowo maszyna wyposażona w ślimakowy wyrzytnik wiórów, opcjonalnie może być wyposażona w transporter wiórów – dobierany w zależności od rodzaju obróbki.

Opłukiwanie przestrzeni roboczej i ręczny pistlet do spłukiwania.

Jakość i Dokładność

Bardzo ważną elementem naszej produkcji jest dział kontroli jakości z laboratorium pomiarowym opartym na sprzęcie Renishaw i Mitutoyo.

Przed wdrożeniem do produkcji maszyny zostaje sporządzona lista kontrolna obejmująca wszystkie elementy maszyny i każdy etap procesu produkcji, poszczególne pozycje sprawdzane są nie tylko pod względem jakości ale również pod kątem zastosowania praktycznego.

Kontrola obejmuje wszystkie elementy maszyny , sprawdzana jest dokładność po obróbce wiórowej . Następnie sprawdza się szczegółowo maszynę po montażu , system elektryczny, sterowanie , działanie poszczególnych zespołów –(jeszcze przed kalibracją), po kalibracji następuje kontrola końcowa i test pracy maszyny.

ROBERT ZDUNIEWICZ

tel. +48 607 030 800
e-mail: biuro@chmpolska.pl

GALERIA

YOUTUBE

BLOG

Historia Fabryki tokarek konwencjonalnych oraz numerycznych Trens

.

Uchwyty magnetyczne okrągłe do szlifowania i toczenia

PRASY KRAWĘDZIOWE

Serwoelektryczne prasy krawędziowe Baykal APHS-K.

Zalety i korzyści produkcji na tokarce CNC ze sterowaniem Siemens