Frezowanie to proces obróbki metalu umożliwiający uzyskanie pożądanego kształtu. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się do tego frezarkę, która jest niezbędnym narzędziem w przemyśle metalowym. Zapraszamy do sprawdzenia, w jakim celu można ją wykorzystać i jakie wynikają z tego korzyści.
Frezowanie metalu – obróbka poprzez skrawanie
To, co wyróżnia frezowanie to sposób wykorzystywania tej metody. Jest to bowiem element obróbki poprzez skrawanie, które polega na precyzyjnym usuwaniu warstwy metalu, aż do uzyskania zamierzonego efektu. Krótko mówiąc, frezowanie pozwala osiągnąć konkretny kształt metalu.
Frezowanie można wykonywać nie tylko na metalach, jednak w tym przypadku szczególnie ważny jest dobór urządzenia, które do tego wykorzystujemy. Frezarka do metalu musi być odpowiednio przystosowana, aby realizacja była łatwa, a proces technologiczny został usprawniony.
Nowoczesne frezarki do metalu
Frezarki do metalu to wysokoobrotowe narzędzia do produkcji małoseryjnej, średnioseryjnej oraz warsztatowej. Obróbce jest poddawana powierzchnia płaska, ale można też skrawać powierzchnie kształtowe. Na szczególną uwagę zasługują frezarki CNC, czyli zautomatyzowane frezarki o znacznie większych możliwościach pracy. Wyróżnia je możliwość zautomatyzowania pracy, a tym samym zoptymalizowanie procesów i zredukowanie kosztów.
Podział frezarek do metali – jaką frezarkę wybrać?
Z frezarek do metalu korzystają małe oraz duże zakłady, dlatego są one dostosowywane do różnych wymagań i potrzeb.
- Frezarki pionowe – Prosty w obsłudze typ frezarki o niezawodnej i wydajnej pracy. Tego typu frezarki mają zastosowanie w zakładach produkcyjnych oraz warsztatach. Charakteryzują się też ekonomicznym działaniem, możliwością obróbki różnych rodzajów materiału i dostępnością kilku modeli.
- Frezarki łożowe – Są to frezarki ze stołem krzyżowym przeznaczone do obróbki detali od 800 kg do 2500 kg.
- Frezarki dwuwrzecionowe – Frezarki do produkcji małoseryjnej i średnioseryjnej. Frezarki są solidne i wykazują długą żywotność, a dodatkowo można sterować przesuwami ręcznie lub automatycznymi.
- Frezarki narzędziowe – Tego typu maszyny są przeznaczone do materiałów o wadze do 350 kg.
- Frezarki uniwersalne – Najbardziej wszechstronne frezarki.
Każdy z tych modeli jest tak samo wydajny, a konstrukcja wyróżnia się najwyższą jakością wykonania. Jak więc zdecydować się na najlepszą maszynę? Pod uwagę należy wziąć takie aspekty jak waga obrabianego metalu, kształt, jaki chcemy uzyskać, czy warunki pracy i kompetencje pracowników, którzy mają obsługiwać frezarkę. Trzeba pamiętać, że frezarki do metalu mają za zadanie usprawnić pracę, a nie ją utrudniać. Dlatego wszelkie funkcje, które wpłyną na zoptymalizowanie procesu produkcji, powinny być szczególnie pożądane.
Zdajemy sobie sprawę, że dobór sprzętu do obróbki metalu nie jest prosty, dlatego oferujemy profesjonalną pomoc w zakupie frezarki. Zachęcamy do kontaktu i podzielenia się z nami oczekiwaniami względem frezarki i wykonywanej przez nią pracy – zapewniamy wsparcie podczas całego procesu zakupowego!