Technologie

Jaką technologię cięcia blachy wybrać, cięcie za pomocą wycinarki laserowej czy wypalarki plazmowej.

By 17 lutego 2021 20 maja, 2022 No Comments
wycinarka-laserowa-Baykal-BLE-PRO-z-glowica-Precitec-ProCutter-2.0

Jaką technologię cięcia blachy wybrać, cięcie za pomocą wycinarki laserowej czy wypalarki plazmowej.

Dobór technologii plazmowej VS laserowej

Technologia plazmowa używana od wielu lat zmieniała się z czasem i udoskonalała. Obecnie małe otwory dyszy dają zwiększoną gęstość łuku i wytwarzają dużą energię cięcia. Jednak by części nie zużywały się, trzeba do nich doprowadzić czynnik chłodzący. Sposób inicjowania i kończenia łuku plazmowego znacznie wpływa na żywotność elektrody. Większość palników wykorzystuje krótki impuls wysokiego napięcia (10 do 20 milisekund przy 6000 V plus), aby powietrze przewodziło prąd, co z kolei umożliwia ustanowienie łuku pilotującego. Wielkość napięcia jest dokładnie kontrolowana i mierzona w czasie, aby zmniejszyć zużycie.

Natomiast cięcie laserowe jest nowocześniejszą metodą termicznego cięcia materiału. Jest bardzo precyzyjne i szybkie. W porównaniu z cięciem plazmowym jest bardziej uniwersalne. Umożliwia bowiem obróbkę różnych rodzajów stali oraz stopów metali nieżelaznych. Jego zakres zależy od zastosowanego źródła lasera. Najnowsze rozwiązanie, oparte o technologię „Fiber”, generuje wiązkę oraz przesyła ją do głowicy za pomocą światłowodu, co rozszerza możliwości zastosowania przecinarek oraz znacznie redukuje koszty obsługi. Ogranicza także w znaczący sposób zużycie energii elektrycznej.

Laser Fiber (nazywany też światłowodowym), w odróżnieniu od starszych technologii (np. ze źródłem CO2 lub dyskowym), cechuje się zarówno diodowym źródłem, jak i światłowodowym prowadzeniem wiązki lasera. Długość uzyskanej fali lasera jest dziesięciokrotnie mniejsza niż lasera CO2, co daje możliwość uzyskania wyższego skupienia energii oraz cięcia materiałów bardziej refleksyjnych, z którymi dotychczasowe technologie sobie nie radziły. Dzięki różnicom fizycznym wiązki lasera, a mianowicie 10-krotnie mniejszej długości fali oraz znacznie wyższej gęstości energii, jesteśmy w stanie uzyskać nawet kilkukrotny wzrost prędkości cięcia.

Aby odpowiedzieć na pytanie, Laser czy plazma? Należy przeanalizować własny profil produkcji. Jeżeli wycinamy precyzyjne elementy o skomplikowanych kształtach, z otworami o małych średnicach i oczekujemy przy tym doskonałej jakości i wysokiej wydajności cięcia, to laser światłowodowy powinien spełnić nasze wymagania. Warto podkreślić, że jakościowe wycięcie niektórych kształtów, takich jak np. kąty wewnętrzne, pętle, łuki, grzebyki jest nieosiągalne dla plazmy. Również w przypadku palenia otworów dużą przewagę ma laser, którym możemy wyciąć otwór o średnicy 0,1 mm w arkuszu stali nierdzewnej 1 mm.

Plazma nie wypada już w tym porównaniu tak dobrze, gdyż minimalna średnica jakościowo wyciętego otworu w blasze 1 mm to 6 mm. Praktyka pokazuje, że laser światłowodowy może być 6-krotnie szybszy od plazmy przy cięciu cienkich blach. Należy jednak zwrócić uwagę, że laser przy dużych grubościach i szybkim cięciu może powodować powstanie na materiale szlaki. Z kolei cięcie plazmą blach cienkich może powodować powstawanie skosów. Im większa grubość, tym większy skos. W przypadku stali czarnej może sięgać 2 stopni. Przy innych materiałach może być większy.

Istotnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej technologii jest także strefa wpływu ciepła, która jest duża w przypadku cięcia plazmowego. Wysoki wpływ ciepła może oddziaływać na zmianę właściwości materiału. Jest to szczególnie istotne przy późniejszym spawaniu konstrukcji podlegających odbiorowi UDT.

Dobrze przygotowany handlowiec po odpowiednim przeanalizowaniu profilu produkcji klienta może we wstępnych założeniach pomóc przy wyborze technologii.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami:

https://chmpolska.pl/blog/

Pozdrawiamy

Zespół CHM