SZLIFIERKI DO WAŁKÓW CNC

Charakterystyka szlifierki do wałków

By 16 marca 2022 20 maja, 2022 No Comments
Szlifierka do wałków CNC

Bez szlifierki do wałków nie można zakończyć procesu produkcji – przynajmniej nie można tego zrobić na najwyższym poziomie. Szlifierka jest bowiem ostatnim elementem, który zamyka obróbkę metalu i sprawia, że produkt wygląda nieskazitelnie. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką szlifierki i jej zaletami.

Szlifierka do wałków w obróbce metalu

Zadaniem szlifierki jest obrabianie powierzchni przedmiotów o obrotowym kształcie. Jak to działa? Pierwszym krokiem jest zamocowanie danego przedmiotu w kłach lub specjalnych uchwytach, które zapobiegają przemieszczaniu się metalu i pozwalają wykonać obróbkę bardziej precyzyjnie – dodatkowo odpowiednie mocowanie wpływa na bezpieczeństwo pracowników, dlatego nie można bagatelizować tego etapu.

Gdy przedmiot jest już odpowiednio zamocowany, można przejść do głównej czynności, jaką jest szlifowanie powierzchni. Wykonuje się to za pomocą profesjonalnego ostrza, które służy do mikroskrawania materiału – ziarna ścierne związane ze spoiwem bardzo dokładnie pozbywają się warstwy metalu, aż do docelowego efektu.

Jak wspomnieliśmy, szlifierka do wałków jest wykorzystywana na samym końcu procesu obróbki. Wykorzystuje się ją wtedy, gdy celem jest pozbycie się wszelkim chropowatości, a także wyrównanie ewentualnych nierówności, które często nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dzięki temu metalowa powierzchnia staje się gładka i często jest mniej matowa.

Rodzaje szlifierki do wałków

Szlifierek do wałków jest kilka i w zależności od potrzeb branży można wybierać pomiędzy różnymi modelami. Najpopularniejsze z pewnością są szlifierki uniwersalne (kłowe), bo jednocześnie są one najprostsze w obsłudze. Jest to model klasyfikowany do szlifierek ze wzdłużnie przesuwanym stołem, a dodatkowo posiada on wrzeciennik ściernicy. Szlifierka uniwersalna może być wykorzystywana między innymi do obróbki powierzchni:

  • walcowych,
  • zewnętrznie stożkowych,
  • kołnierzy wałków,
  • stożkowych,
  • czołowych.

Ich zaletą jest możliwość wykonywania pracy ręcznej lub zautomatyzowanej – ważne, aby dostosować szlifierkę do pracy w konkretnym trybie.

Opcja uniwersalna to jednak niejedyna możliwość. Polecane są także szlifierki bezkłowe oraz produkcyjne. Pierwszy typ wyróżnia się dużą wydajnością i sprawdza się genialnie wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest precyzyjna obróbka. Ich główne przeznaczenie to szlifowanie zewnętrzne walców i stożków. Z kolei szlifierki produkcyjne wyróżniają się sztywną budową i wykorzystuje się je zarówno do pracy seryjnej, jak i wielkoseryjnej oraz masowej.

Szlifierki do wałków od CHM Polska

Aby dobrać odpowiednią szlifierkę do wałków, potrzebne jest między innymi określenie specyfiki branży. Ale to nie wszystko. Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa i zaufać ekspertom, którzy są w stanie zaproponować szlifierkę o parametrach idealnie dostosowanych do danego sektora. Jeśli więc szukasz profesjonalnego sprzętu o długiej żywotności w konkurencyjnej cenie, zapraszamy do kontaktu.