TOKARKI DO METALU

Budowa i działanie tokarki uniwersalnej. Do czego wykorzystuje się tokarki?

By 5 kwietnia 2022 18 kwietnia, 2024 No Comments
tokarki ciężkie CNC z łożem prostym

Tokarki to narzędzia do obróbki metalu, które swoją prostą budową i efektywnym działaniem wywalczyły miejsce w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Tokarki dzielą się na kilka podtypów, a jednym z najpopularniejszych są te uniwersalne. Co je wyróżnia i do czego warto wykorzystać tokarki? Wyjaśniamy!

Budowa tokarki uniwersalnej

Tokarki uniwersalne konwencjonalne wchodzą w grupę tokarek kłowych, a ich budowa jest dostosowana do bardzo precyzyjnej pracy. Tokarka składa się z takich elementów, jak:

  • skrzynka sterownicza
  • wrzeciennik
  • skrzynka posuwów
  • łoże tokarki
  • skrzynka suportowa
  • wałek pociągowy
  • śruba pociągowa
  • konik
  • suport narzędziowy
  • imak nożowy
  • wrzeciono

Każdy element tokarki jest tak samo ważny, dlatego nie można zapominać o regularnej konserwacji maszyny – jeśli choć jedna część nie będzie sprawna, cała produkcja będzie musiała zostać wstrzymana.

Gdzie wykorzystać tokarkę uniwersalną?

Co do zasady, tokarki kłowe wykorzystuje się do przedmiotów o długości do l>6d. Dlatego uniwersalne tokarki kłowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w obróbce walcowych i kołnierzowych detali w produkcji jednostkowej i seryjnej, przez co są bardzo cenione w wielu branżach. Za ich pomocą możliwa jest obróbka zgrubna i wykańczająca zarówno powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Ich ogromną zaletą jest szerokie zastosowanie, bez względu na rodzaj przedmiotu – sprawdzają się w skrawaniu przedmiotów o powierzchni brył obrotowych ze stali, żeliwa i metalu. Najczęściej tokarki można spotkać w takich branżach, jak na przykład optyczna, metalurgiczna, samochodowa czy zegarmistrzowska.

https://www.high-endrolex.com/15

Obrabianie metalu tokarką uniwersalną

Tak jak wspomnieliśmy, tego typu tokarki można wykorzystać do obróbki zgrubnej oraz wykańczającej. Warto wiedzieć, jak przebiega każdy z tych procesów produkcyjnych, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości narzędzi.

Pierwszy typ, czyli obróbka zgrubna, polega na pozbyciu się nadmiaru materiału, ale z uwzględnieniem dalszej obróbki – na tym etapie należy pozostawiać taką warstwę, aby przy dalszej pracy możliwe było dodatkowe skrawanie.

Z kolei obróbka wykańczająca, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu finalne wykończenie powierzchni, tak aby obrabiany przedmiot mógł trafić do sprzedaży i nie miał na sobie żadnych znamion niedoróbek. To ostatnia faza, dlatego należy zadbać, aby przedmiot był najwyższej jakości i spełniał niezbędne warunki techniczne – między innymi brak chropowatej powierzchni.

Jaką tokarkę wybrać?

W ofercie CHM Polska są dostępne tokarki kłowe uniwersalne typu SN32, SN50C, SN71C, SUI80, SN710 oraz SN500A. Modele różnią się między sobą między innymi parametrami przelotu wrzeciona, mocą silnika oraz zakresem obrotów – z tego względu są one zalecane do różnorodnych trybów pracy. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru tokarki, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi, abyśmy mogli zaproponować najlepsze rozwiązanie. Uwzględniamy między innymi takie kryteria jak typ branży czy warunki pracy, aby maszyna mogła jak najlepiej zoptymalizować proces produkcji w Twojej firmie.