Każda technologia jest dedykowana innemu profilowi produkcji. Najlepiej wiedzą o tym producenci przecinarek, którzy mają w swojej ofercie wszystkie dostępne technologie, a także technologie kombinowane. Rola kompetentnych handlowców polega na tym, aby doradzić klientowi najkorzystniejsze dla niego rozwiązania.
Charakterystyka technologii laserowej
Precyzyjna obróbka metalu – jak wykorzystać wycinarki laserowe w przemyśle?
Na co dzień większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy wycinarkom laserowym. I choć może się wydawać, że jest to specjalistyczny sprzęt wykorzystywany jedynie w bardzo określonych branżach, to w rzeczywistości efekty pracy wycinarek możemy podziwiać w wielu sektorach przemysłu.
Czym są wycinarki laserowe?
Wycinarki laserowe to innowacyjne rozwiązanie, opracowane z myślą o bezpiecznej obróbce metalu. Jest to bardzo wydajny system cięcia laserowego, wykorzystujący technologię lasera światłowodowego – pierwsze wycinarki tego typu zawdzięczamy marce Baykal, która znacząco podniosła poziom urządzeń do obróbki metalu i opracowała innowacyjne rozwiązania.
Co ciekawe, wiązka lasera ma wystarczającą mocą do cięcia materiałów o różnej grubości, przez co zawsze zapewnia precyzyjną pracę, bez względu na opracowywany metal – optymalna prędkość i maksymalna dokładność pracy jest w tym przypadku gwarantowana przez producenta.
Dlaczego wycinarki są tak popularne? Zalety wycinarek laserowych
Lasery w produkcji zdecydowanie nie pojawiły się przypadkiem. Rozwój branż niejako wymusił konieczność przykładania większej uwagi do procesu produkcji. Wszelkie odkształcenia metalu, brak gładkich krawędzi czy nierówności są bezwzględnymi czynnikami determinującymi spadek wartości gotowego produktu – a to oznacza mniejszy zysk. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na często pojawiające się tak zwane “zamówienia niestandardowe”. Specyficzne kształty czy skomplikowane wzory mogą być zrealizowane na najwyższym poziomie wyłącznie z użyciem lasera. Nie da się więc ukryć, że wiele klasycznych metod obróbki metalu zostało przez niego zastąpionych. Wszystko przez to, że wycinarki okazały się dużo bardziej wydajne, a przy tym wpływają na zmniejszenie kosztów produkcji.
Zalet wycinarek jest wiele, jednak do najważniejszych można zaliczyć przede wszystkim szybszą pracę. Wycinarki laserowe są wyjątkowo wydajne, przez co proces produkcji może być bardziej elastyczny i nie generuje niepotrzebnych kosztów. Co więcej, wiele nowoczesny modeli (opartych o system CNC) umożliwia realizację kilku projektów na jednym urządzeniu.
Mając to na uwadze, można wymienić kilka najważniejszych zalet, przemawiających za wyborem właśnie wycinarek laserowych:
zautomatyzowana praca,
zwiększone bezpieczeństwo pracowników,
energooszczędny mechanizm,
maksymalna przepustowość produkcji,
wysoka prędkość przy zachowaniu maksymalnej precyzji,
niskie koszty użytkowania wycinarek.
Wykorzystanie wycinarek w przemyśle
Biorąc pod uwagę powyższe zalety wycinarek, nie ma nic dziwnego w narastającej ekspansji rynku właśnie przez producentów tego mechanizmu. Gdyby się nad tym zastanowić, każdy z nas ma na co dzień do czynienia z co najmniej kilkoma produktami, których obróbka odbyła się z pomocą wycinarki laserowej.
Jest to głównie sektor produkcyjny, a w to zalicza się między innymi branża motoryzacyjna. Samochody, statki, pociągi czy samoloty są obecnie tworzone z części ciętych laserowo. Wszystko dlatego, że tak jak wspomnieliśmy laser przyspiesza cały proces, co przy produkcji hurtowej jest niezwykle korzystne.
Wycinarki laserowe nie są jednak wykorzystywane jedynie w przemyśle ciężkim. Z ich pomocą produkuje się też między innymi dekoracje, sprzęt AGD czy konstrukcje metalowe. Wycinarki są też popularne w branży gastronomicznej, gdzie wykorzystuje się wiele produktów wykonanych z blachy – wymienić można na przykład wielkie szafki czy blaty chłodzące. Dodatkowo wycinarki sprawdzają się w obróbce cienkich i delikatnych powierzchni metalowych, przez co z ich pomocą produkuje się narzędzia medyczne, a także wykonuje grawery.
Szukasz wydajnej wycinarki laserowej, która sprawdzi się w Twojej branży? Zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi Klienta, a specjaliści CHM Polska pomogą Ci w doborze najlepszego rozwiązania!
Charakterystyka cięcia plazmowego
Wycinanie plazmą to obecnie jedna z częściej stosowanych metod cięcia stopów stalowych i innych materiałów przewodzących prąd w zakładach produkcyjnych. Choć stosowanie jej przynosi świetne efekty i pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz kosztów posiada również pewne wady. Dlatego oprócz zalet tej metody zostaną przedstawione także jej mankamenty. Pozwoli to na nakreślenie szerszego spektrum tej techniki cięcia materiałów.
Dlaczego warto korzystać z metody cięcia plazmowego?
Wycinanie plazmowe daje dużo możliwości, dlatego jest tak chętnie wykorzystywana już od wielu lat. Najważniejszymi zaletami tej metody są dokładność i precyzja. Dlatego też wykorzystywana jest w momencie, kiedy projekt zakłada otrzymanie bardziej skomplikowanych kształtów i wymiarów. Linie cięcia są bowiem niezwykle równe, a także zwykle nie muszą podlegać obróbce końcowej. Do tego tak dobre efekty uzyskuje się w krótkim czasie, nawet 7 razy szybciej niż w przypadku innych metod. Ponadto linia cięcia jest też bardzo wąska, co przyczynia się do tego, że straty materiału są niewielkie. Metoda ta jest doceniana ze względu na jej wysoki stopień konfigurowalności. Odpowiednie ustawienie zaledwie kilku elementów na urządzeniu sterującym pozwala na przystosowanie go do wykonywaniu rozmaitych prac. To wszystko sprawia, że produkcja staje się bardziej wydajna, zachowując jednak wysoką jakości.
Najczęstsze wady wycinania plazmowego?
Metoda ta choć posiada liczne zalety, ma niestety również pewne wady. Najczęściej wymienia się jej uciążliwość dla pracowników, którzy pracują w tym samym pomieszczeniu co maszyna. Otóż emituje ona znaczną ilość promieniowania UV, które może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. Poza tym cięcie z wykorzystaniem strumienia plazmy generuje szkodliwe gazy i dym. Urządzenie jest też głośne, co powoduje dyskomfort u osób znajdującej się w jej pobliżu. Należy też wspomnieć o trudnościach związanych z utrzymaniem prostopadłych krawędzi i nagrzewaniu powierzchni materiału obok linii cięcia. Uniemożliwia to udział tej metody w niektórych przedsięwzięciach i wymaga zatrudniania doświadczonych operatorów.
Technika wycinania plazmowego zyskuje coraz więcej zwolenników, chociaż wypierana jest jednocześnie przez metodę wykorzystującą do cięcia laser. To czy wybrać metodę wycinania plazmowego, czy też inną zależy nie tylko od jej zalet i wad, ale także możliwości i potrzeb danego zakładu produkcyjnego.
Inwestuj racjonalnie
Przy wyborze technologii cięcia odpowiedniej dla zakresu produkcji nie warto patrzeć jedynie przez pryzmat ceny. Pamiętajmy, że choć ograniczone, to ciągle dostępne są fundusze unijne. Będą one przeznaczone głównie dla projektów w największym stopniu realizujących cele strategii „– czyli inwestycji innowacyjnych, opartych o nowe technologie, proekologicznych, itd. O taką pomoc będą mogły ubiegać się także firmy dopiero rozpoczynające działalność, a jej wartość może sięgać nawet więcej niż połowę planowanej inwestycji. Na etapie planowania inwestycji warto również zapytać o profesjonalne doradztwo producentów, którzy w swojej ofercie posiadają wszystkie dostępne na rynku technologie. Takie firmy nie tylko mają wiedzę i bogate doświadczenie, ale przede wszystkim mogą zaoferować najszersze spektrum rozwiązań, które spełnią oczekiwania klientów i będą optymalnie dopasowane do specyfiki produkcji.