TOKARKI DO METALU

Prawidłowa konserwacja tokarek uniwersalnych

By 19 kwietnia 2022 19 maja, 2022 No Comments
Tokarki ciężkie konwencjonalne

Obróbka metalu wiąże się z bardzo intensywną eksploatacją maszyn, przez co są one narażone na szybkie zużycie. Aby jednak zapobiec awariom oraz nie narażać się na zbędne koszty związane z koniecznością wymiany sprzętu, warto pamiętać o regularnej i dokładnej konserwacji. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące konserwacji tokarek uniwersalnych, które pozwolą Ci usprawnić cały proces.

Prawidłowa konserwacja, czyli jaka?

Konserwacja polega na dokładnym przeglądzie stanu technicznego maszyny, a także na jej oczyszczeniu i przygotowaniu do dalszej pracy. Jest to proces, który musi być praktykowany w każdym sektorze obróbki metalu. Jest on konieczny, ponieważ zaniedbanie może prowadzić do poważnych konsekwencji – awaria maszyny, konieczność wymiany podzespołów czy, w najgorszym przypadku, narażenia pracowników na uszczerbek na zdrowiu.

Jak często przeprowadzać konserwację?

Konserwację można podzielić na kilka etapów, dzięki czemu praca jest rozłożona w czasie i nie tak wymagająca. Z założenia ogólny przegląd maszyny powinien odbywać się codziennie, aby móc zauważyć ewentualne nieprawidłowości i w porę pozbyć się problemu. Przykładowo, jeśli pracownik zauważy wzmożoną głośność maszyny, praca powinna zostać przerwana i wznowiona dopiero po naprawieniu tokarki. Jeśli jednak w ciągu codziennej pracy nie zostaną zauważone żadne nieprawidłowości, bardziej dokładną konserwację można przeprowadzić po okresie mniej więcej miesiąca (licząc od ostatniej kompleksowej konserwacji).

Raz na miesiąc tokarka uniwersalna powinna zostać bardzo dokładnie oczyszczona, aby pozbyć się osadzonego na niej pyłu oraz wszelkich pozostałości oleju. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na elementy ruchome, takie jak suport, ponieważ to właśnie pod nimi lubi się zbierać najwięcej zanieczyszczeń. Gdy cała powierzchnia tokarki zostanie wyczyszczona, można przejść do aplikacji specjalnego środka smarnego, który zabezpieczy tokarkę przed tarciem czy też wilgocią. 

Dodatkową konserwację należy przeprowadzić też raz na rok. Podczas takiej kontroli sprawdza się między innymi wypoziomowanie prowadnicy oraz stan połączeń elektrycznych czy łączników. Jest to najbardziej czasochłonny proces i wymaga dużej uwagi.

Najważniejsza jest regularność!

Bycie regularnym to najważniejsza zasada, jakiej trzeba przestrzegać w przypadku konserwacji tokarki uniwersalnej. Przy tak wymagającym procesie, jakim jest obróbka metalu, każde narzędzie musi być maksymalnie sprawne. Tokarka uniwersalna jest wykorzystywana zarówno do obróbki zgrubnej, jak i wykończeniowej, dlatego to od niej w dużej mierze zależy efekt pracy – a tym samym jakość obrabianego produktu.

Na koniec warto wspomnieć, że konserwacja nie musi być przeprowadzana przez operatora maszyny. Jeśli pracownicy nie czują się wystarczająco kompetentni, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Może się wydawać, że jest to zbędny wydatek, jednak łączy się to z gwarancją prawidłowo przeprowadzonej konserwacji, a tym samym z brakiem problemów w przyszłości.