Nie da się ukryć, że arkusze blach często posiadają wady w związku z tym, że brak im płaskości na skutek cięcia bądź profilowania. Wady te mogą powodować wiele trudności w dalszym przetwarzaniu oraz negatywnie wpływać na produkcję, zwiększając jej koszty. Prostowarki usuwają krzywizny lub falistości, które mogą powstać na blasze, poprzez cylindryczny charakter pracy urządzenia. Ponadto oddawanie materiału do naprzemiennych odkształceń plastycznych, również powoduje ich wady. Średnice i odległości pomiędzy środkami rolek są niezbędne do uzyskania doskonałych rezultatów poziomowania. Dolne rolki napędzane są silnikami z układem przenoszenia odpowiednio zaprojektowanymi dla tego rodzaju procesu, podczas gdy górne rolki dociskają arkusze. Warto więc zaopatrzyć się w urządzenia do prostowania blach, które mogą Ci naprawić wady na blasze. Zastanawiasz się, jakie jest zastosowanie prostowarek do blach? Przeczytaj nasz artykuł, a się tego dowiesz.
Urządzenie do prostowania blach – jakie są metody jego działania?
Młot i ogień
Ta metoda jest nazywana najbardziej klasycznym działaniem prostowarki do blach. Obrabiany element jest podgrzewany, a następnie wyrównywany młotem. Ten sposób prostowania jest bardzo czasochłonny i wymaga dużego doświadczenia.
Walcarki do blach
W celu usunięcia wad na blasze wielu specjalistów używa zwijarek walcowych. Jest to rozwiązanie kompromisowe, które przynosi wprawdzie widoczne ulepszenia, jednakże nie zapewnia należytego wyeliminowania naprężeń wewnętrznych materiału.
Prasy do prostowania
Jest to kolejna pracochłonna metoda. Jest ona często stosowana przy elementach blaszanych o grubości ponad 60 mm. Nakład czasu, aby wyprostować jeden element to aż 20 minut.
Prostowarki do arkuszy blach – działanie
Podczas procesu prostowania blacha poddawana jest wielokrotnym zgięciom, które następują po sobie. Walce prostujące są rozmieszczone z przesunięciem od wlotu do wylotu maszyny. Sprawia to, że walec wchodzi zawsze między obydwa leżące naprzeciw walce prostujące. Zgięcia naprzemienne są mocne na pierwszych walcach prostujących, a potem coraz słabsze im bliżej wylotu. W efekcie przebieg zgięć jest podobny do opadającej sinusoidy. Dzięki elastyczno-plastycznym zgięciom naprzemiennym i coraz mniejszemu odkształcaniu powstaje równy i – co ważniejsze – pozbawiony naprężeń element blaszany.
Jakie korzyści przynosi prostowanie walcowe w porównaniu z innymi metodami?
Według nas prostowanie blach metodą walcową jest najlepszym rozwiązanie. Prostowanie walcowe różni się od innych metod szybkością i prostotą sposobu na precyzyjne uzyskanie płaskich elementów, blach lub taśm. Prostowanie ręczne było dawniej zastrzeżone dla doświadczonych pracowników z najdłuższym stażem pracy. Prostowania metodą walcową może nauczyć się każdy w szybki i prosty sposób. Jest to najefektywniejsza metoda prostowania arkuszy blach, która przekłada się na wydajność procesu produkcyjnego oraz zmniejszenie jego kosztów.