TOKARKI DO METALU

Obróbka skrawaniem-Toczenie

By 28 sierpnia 2019 17 marca, 2021 No Comments

Obróbka wiórowa- Toczenie

W procesie toczenia wyróżnia się ruch główny obrotowy przedmiotu obrabianego, a także prostoliniowy ruch posuwowy narzędzia obrabiającego materiał. Oczywiście rozróżnia się wiele metod toczenia z uwagi na różne czynniki. Istnieją metody toczenia z uwagi rodzaj narzędzia, czyli metody:

  • punktowa,
  • kształtowa;
  • obwiedniowa.

Inne metody są wyróżnione także ze względu na położenie osi obrotu przedmiotu(poziome i pionowe), na kierunek ruchu posuwowego(wzdłużne, kopiowe, poprzeczne), na rodzaj powierzchni(toczenie zewnętrzne (obtaczanie), toczenie wewnętrzne (wytaczanie, roztaczanie). Z kolei obróbkę wiórową można podzielić na takie rodzaje jak zgrubna, średnio dokładna, dokładna i bardzo dokładna.

Obróbka metali metodą skrawania polega na zdejmowaniu małych części materiału zwanych wiórami, co ma na celu nadanie danemu przedmiotowi pożądanego kształtu, wymiarów i właściwości. Stosowana jest przede wszystkim przy wytwarzaniu części maszyn i niektórych przedmiotów użytkowych.

Toczenie jest jednym z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych sposobów obróbki metali metodą skrawania. Polega na oddzieleniu nożem tokarskim warstwy materiału z przedmiotu obrabianego na urządzeniu zwanym tokarką w celu nadania mu odpowiedniego kształtu, gładkości i wymiarów. Czynność ta może by wykonywana nożem pojedynczym lub za pomocą kilku ostrzy (toczenie wielonożowe) zamocowanych w jednym imaku, co znacząco wpływa na wydajność pracy. Przebieg procesu toczenia uzależniony jest również od prędkości, głębokości skrawania oraz posuwu.

Rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje toczenia, klasyfikowane w oparciu o kierunku ruchu posuwowego noża względem osi obrotu przedmiotu. Są to:

  1. toczenie wzdłużne – kierunek posuwu noża jest równoległy do osi obrotu przedmiotu, wykonuje się je najczęściej w dwóch przejściach noża, pierwsze określamy mianem toczenia zgrubnego, drugie – dokładnego,
  2. toczenie poprzeczne – kierunek posuwu noża jest prostopadły do osi obrotu przedmiotu; metoda ta znajduje zastosowanie przede wszystkim przy obróbce powierzchni czołowych,
  3. toczenie kopiowe – wykonuje się je według wzornika sterującego ruchem posuwowym noża po dowolnej linii,
  4. toczenie kształtowe – toczenie krótkich brył obrotowych niecylindrycznych z zastosowaniem noża, którego ostrze ma kształt obrabianego przedmiotu.

 

Z poważaniem

Zespół CHM