WYCINARKI LASEROWE

Jaką Technologię Cięcia blachy Wybrać

By 13 sierpnia 2019 2 marca, 2021 No Comments
Wypalarka laserowa BLE PRO

Jaką Technologię Cięcia blachy Wybrać

Można zadać sobie pytanie „Czy powinienem kupować wycinarkę laserową?” Z wielu powodów można zainwestować w inną technologię cięcia. W celu wybrania odpowiedniej dla nas technologii należy rozważyć wszystkie dostępne opcje, w celu uniknięcia niepotrzebnych kosztów.

Prasy rewolwerowe (wykrawarki) pozwalają na zastosowanie kilku technologii w jednym urządzeniu, czyli służą one do cięcie, formowania, gwintowania oraz nawet do zaginania. Ważną kwestią jest także brak strefy wpływu ciepła na krawędź. Jeżeli zależy nam tylko na cięciu wycinarka laserowa wykona prace znacznie szybciej i nie wymaga zastosowania dużej gamy oprzyrządowania jak w przypadku prasy wykrawającej.

Przy produkcji wielkoseryjnej tych samych detali należy rozważyć prasy mechaniczne do wycinania, tutaj jednak sporym ograniczeniem jest konieczność wykonania specjalistycznego oprzyrządowania, które będzie wykonywało tylko jeden detal. Wycinanie na prasach nadaję się tylko do produkcji powtarzalnej oraz wysoko seryjnej. Wykonanie każdego innego detalu wiąże się z montażem nowego oprzyrządowania, co jest czynnością pracochłonną wykonywaną przez wysoce wykwalifikowanego technika.

Wycinarki plazmowe wysokiej, jakości najlepiej sprawdzają się w cięciu konstrukcyjnych elementów gabarytowych wykonanych z grubej blachy gdzie, jakość krawędzi oraz skos nie są elementami najważniejszymi gdyż detal będzie poddany dalszej obróbce. W przypadku cięcia blach cienkich wypalarki plazmowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle wentylacyjnym gdzie dokładność oraz jakość krawędzi nie jest tak istotna, chociaż można zauważyć tendencje wypierania wypalarek plazmowych przez wycinarki laserowe, główną przyczyną jest prędkość cięcia.

Cięcie strumieniem wody jest to technologia, dzięki której uzyskujemy cięcie krawędzi bez wpływu temperatury na wycinany element. Technologia cięcia woda pozwala na cięcie najszerszej gamy materiałów poprzez stal, drewno czy kamień. Niestety jest to technologia bardzo czasochłonna.

Technologia cięcia laserowego. Tutaj należy zadać podstawowe pytanie laser CO2 czy światłowód?

Dwa typy laserów stanowią obecnie większość rynku przemysłowego: tradycyjne lasery gazowe, CO2 i lasery światłowodowe. Lasery, CO2 były wołami roboczymi pracującymi w przemyśle metalurgicznym przez ostatnie dwie dekady. Lasery te działają poprzez przepuszczanie elektryczności przez wypełniony gazem rezonator i wykorzystanie zwierciadeł do skupienia i dostarczenia wiązki. W laserze światłowodowym do wytworzenia lasera wykorzystywane są zespoły diod, które są kierowane i wzmacniane przez kabel światłowodowy, podobny do tego stosowanego w przemyśle telekomunikacyjnym.

Laser światłowodowy, który zadebiutował około 2008 roku, ma niższe koszty operacyjne i zapewnia wyższe prędkości niż laser, CO2. Na początku technologia światłowodowa mogła ciąć przy wyższych prędkościach tylko materiały cienkie, ale wraz z rozwojem technologii cięcia światłowodowego poprzez zastosowanie mocniejszych rezonatorów, doskonalsze głowice tnące oraz dopracowanie kondycji (parametrów) cięcia stało się możliwe cięcie blach grubych z prędkościami podobnymi a nawet wyższymi niż w przypadku technologii, CO2.Kolejna przewaga laserów światłowodowych jest możliwość cięcia materiałów refleksyjnych jak mosiądz czy miedź, które stanowią spore wyzwanie dla wycinarek laserowych C02.

Niektóre zastosowania nadal lepiej nadają się dla laserów, CO2, na przykład elementy wymagające wysokiej, jakości krawędzi elementów wykonanych z grubszej blachy lub przy cięciu specjalistycznych materiałach, ale tu lasery światłowodowe robią duże i szybkie postępy. Ponadto niektórzy użytkownicy stosuję technologię, CO2 od kilkunastu lat i mają spore doświadczenie, które jest jednym z ważniejszych składowych na drodze uzyskania wysokiej, jakości wyrobu.

 

Kolejną ważną kwestią są koszty eksploatacyjne z uwagi na znacznie mniejszą liczbę elementów ruchomych i dużo prostszą optykę koszt konserwacji i przeglądów laserów światłowodowych jest znacznie niższy a to się przekłada na znacznie niższe koszty użytkowania maszyny.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami:

Kalkulacja dobór siły nacisku prasy krawędziowej w zależności od technologii gięcia.

Oprogramowanie CAD do wycinarek laserowych firmy Metalix.

Prasy krawędziowe CNC BAYKAL serii APHS oraz APHE

Problem z linią gięcia na prasie krawędziowej. Ustawianie linii gięcia na prasie

Jakie wyposażenie powinna mieć prasa krawędziowa?

wycinarka-laserowa-Baykal-BLE-PRO-z-glowica-Precitec-ProCutter-2.0

wycinarka-laserowa-Baykal-BLE-PRO-z-glowica-Precitec-ProCutter-2.0